X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Odyseja kosmiczna" - arcydzieło sztuki wizualnej i efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:30
Mimo że film powstał w 1968 roku, do dziś uchodzi za arcydzieło gatunku. Jednak "2001: Odyseja kosmiczna" Kubricka to nie tylko klasyczne dzieło science fiction, ale też poetycka opowieść o fundamentalnych, filozoficznych prawdach.
Audio
  • Nowe technologie w kinie - efekty specjalne w filmie Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna" (Czwórka/Czwarty wymiar)
Odyseja kosmiczna 2001 do dziś inspiruje filmowców oraz muzyków. Fanem filmu Kubricka jest m. in. David Bowie
"Odyseja kosmiczna 2001" do dziś inspiruje filmowców oraz muzyków. Fanem filmu Kubricka jest m. in. David BowieFoto: Glow Images/East News

Już w fazie wstępnych przygotowań do realizacji "kosmicznego" projektu, Stanley Kubrick doszedł do wniosku, że ówczesny poziom efektów nie zadowala go. Dlatego też na potrzeby filmu, wraz z fachowcami, stworzył ponad 200 nowych trików, czyniąc tym samym "2001: Odyseję kosmiczną" przełomową produkcją w dziedzinie efektów specjalnych.

- To niezwykle znaczący film w historii kinematografii, który powstał w czasach apogeum wyścigu kosmicznego i jest ukoronowaniem pierwszych 70 lat rozwoju efektów specjalnych - wyjaśnia Krzysztof Kalinowski z Polsko-Japońskiej Szkoły Technik Komputerowych. - Arthur C. Clarke, który na bieżąco pisał opowiadanie stanowiące podstawę scenariusza, zadbał by akcja działa się w urzeczywistnionych realiach, a Stanley Kubrick połączył to ze swoją wizją. To po prostu nie mogło się nie udać.

Jak rozwój technologii wpłynął na "Gwiezdne wojny"? >>>

W zestawieniu przygotowanym przez Visual Effects Society "2001: Odyseja kosmiczna" znalazła się na trzecim miejscu listy 50 filmów, których efekty specjalne najbardziej wpłynęły na historię kina.

okładka
okładka płyty DVD

- Możemy tutaj znaleźć triki przypominające te z lat 30. XX wieku, jak i te, które możemy oglądać w najnowszych produkcjach - opowiada specjalista od efektów specjalnych, gość "Czwartego wymiaru". - "Odyseja" złożona jest z dwóch typów efektów: sfx, czyli efektów specjalnych oraz vfx - efektów wizualnych. Stanley Kubrick zdawał sobie sprawę, że jego film powstaje w przełomowym momencie, dlatego w rozmowach z ekipą i z aktorami wielokrotnie podkreślał, że do każdego rozwiązania w zakresie techniki czy fabuły należy podejść od zupełnie nowej, nieznanej strony.

Takie nastawienie spowodowało, że w filmie pojawiła się m.in. "Star Gate", czyli sekwencja kosmicznego korytarza, do nakręcenia której reżyser i spec efektów, Douglas Trumbull, wykorzystali kamerę do zdjęć szczelinowych. Dzieki niej udało się stopić ze sobą w ruchu dwa osobne plany filmu, a przy okazji nasycić obraz gamą dodatkowych kolorów.

Efekty specjale w "Odysei" wzmocnione są muzyką kasyczną, w tym słynnym motywem z "Tako rzecze Zaratustra" Ryszarda Straussa, i genialnymi, niekiedy surrealistycznymi, obrazami. Zdjęcia kręcono w Anglii, Szkocji oraz w Stanach Zjednoczonych, w dolinie Monument Valley w stanie Utah. Po ich zakończeniu, wszystkie makiety, modele i dekoracje zaginęły. Podobno było to celowe posunięcie twórców filmu. Czemu miało służyć? Do końca nie wiadomo. Faktem jednak jest, że w 1974 roku na terenie szkoły w Stevenage odnaleziono zniszczony model stacji kosmicznej, który był ozdobą tamtejszego ogrodu. Po kilku dniach on także zniknął.

(kul/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - ciesz się radiem w najlepszej jakości!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
Od ponad dwóch tygodni mamy szansę cieszyć się nową, cyfrową, jakością radia. Na razie dotyczy to mieszkańców Katowic i Warszawy, ale jak zapewnia Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Czwórki i pełnomocnik Polskiego Radia Ds. Cyfryzacji, do połowy lipca 2016 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne powszechnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2013 w nowych technologiach

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 16:41
Szybki rozwój smartfonów i tabletów zdominował mijający rok w branży IT. Urządzenia mobilne zyskały m. in. lepsze wyświetlacze oraz szybsze procesory i są gotowe na kolejne rewolucje. Ale nie tylko one znalazły się w centrum zainteresowania technologicznych gadżeciarzy. Co jeszcze?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gra Endera" ustępuje "Grawitacji", ale i tak robi wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 13:00
Futurystyczne krajobrazy, imponujące sceny bitew oraz kosmiczna technologia wykorzystana przy produkcji - to wszystko sprawia, że "Gra Endera" podoba się nie tylko fanom SF, ale też maniakom efektów specjalnych.
rozwiń zwiń