Jak wydrukować pizzę w drukarce 3D?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 18:49
Dzięki drukarkom 3D możemy stworzyć właściwie wszystko: od jedzenia, przez broń palną, aż po precyzyjne narzędzia. Wystarczy użyć odpowiednich materiałów, np. metalu, papieru, albo... czekolady.
Audio
  • W technologii 3D można wydrukować właściwie wszystko - materiał Kamila Jasieńskiego (Czwórka/Czwarty wymiar)
Jak wydrukować pizzę w drukarce 3D?
Foto: EdytaZwirecka/Wikimedia Commons/CC

Choć o drukarkach 3D głośno jest od niedawna, wcale nie jest to nowy wynalazek. Pierwsze modele bowiem dostępne były już pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. - Od dawna używane są w przemyśle i fabrykach, a także m.in. do tworzenia szybko prototypów różnych urządzeń - tłumaczy Paweł Kamiński z Technologie.Gazeta.pl. - Przez długi czas były to jednak drogie i nieporęczne urządzenia.

Są różne metody tworzenia przedmiotów dzięki drukarkom 3D. - Jedną z nich jest wykorzystanie sproszkowanej substancji, która będzie nanoszona przez drukarkę już na papier. Z tą różnicą, że drukarka 3D ma w pamięci trójwymiarowy obraz przedmiotu - tłumaczy Kamiński w "Czwartym wymiarze". - Dzięki temu "wie" dokładnie, gdzie kolejne cieniutkie nadpisywane warstwy mają się kończyć.

Dzięki precyzyjnej technologii użytkownicy takich drukarek wydrukować mogą właściwie wszystko – batoniki, pizzę, lody, pistolety, narzędzia chirurgiczne, albo… replikę domu. By to osiągnąć można używać m.in. żywicy, gumy, metalu, papieru, betonu albo czekolady.

- Na początku wykorzystywano różne rodzaje polimerów - opowiada Kamiński. - Potem rozpoczęto kombinowanie z innymi materiałami. Dziś, choć plastik nadal pozostaje podstawowym "budulcem", często drukuje się w metalu. Z niego właśnie wykonano pierwszą kompletną ludzką żuchwę.

(kd / ac)

Czytaj także

Od Boomboxa do iPoda - historia odtwarzaczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:18
W nowym cyklu "Czwartego Wymiaru" pod hasłem "Odkrycia i Wynalazki" będziemy sprawdzać, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęt wytrzyma dwa lata? Potem kupisz nowy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:18
W piątek sprawdzimy, jak długi jest żywot nowotechnologicznych sprzętów. I... dlaczego taki krótki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygotują dla Ciebie towar, zanim go zamówisz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 18:00
Wygląda na to, że przyszłość już puka do naszych drzwi, a to za sprawą futurystycznego i dość kontrowersyjnego pomysłu Amazona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odyseja kosmiczna" - arcydzieło sztuki wizualnej i efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:30
Mimo że film powstał w 1968 roku, do dziś uchodzi za arcydzieło gatunku. Jednak "2001: Odyseja kosmiczna" Kubricka to nie tylko klasyczne dzieło science fiction, ale też poetycka opowieść o fundamentalnych, filozoficznych prawdach.
rozwiń zwiń