X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak wydrukować pizzę w drukarce 3D?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 18:49
Dzięki drukarkom 3D możemy stworzyć właściwie wszystko: od jedzenia, przez broń palną, aż po precyzyjne narzędzia. Wystarczy użyć odpowiednich materiałów, np. metalu, papieru, albo... czekolady.
Audio
  • W technologii 3D można wydrukować właściwie wszystko - materiał Kamila Jasieńskiego (Czwórka/Czwarty wymiar)
Jak wydrukować pizzę w drukarce 3D?
Foto: EdytaZwirecka/Wikimedia Commons/CC

Choć o drukarkach 3D głośno jest od niedawna, wcale nie jest to nowy wynalazek. Pierwsze modele bowiem dostępne były już pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. - Od dawna używane są w przemyśle i fabrykach, a także m.in. do tworzenia szybko prototypów różnych urządzeń - tłumaczy Paweł Kamiński z Technologie.Gazeta.pl. - Przez długi czas były to jednak drogie i nieporęczne urządzenia.

Są różne metody tworzenia przedmiotów dzięki drukarkom 3D. - Jedną z nich jest wykorzystanie sproszkowanej substancji, która będzie nanoszona przez drukarkę już na papier. Z tą różnicą, że drukarka 3D ma w pamięci trójwymiarowy obraz przedmiotu - tłumaczy Kamiński w "Czwartym wymiarze". - Dzięki temu "wie" dokładnie, gdzie kolejne cieniutkie nadpisywane warstwy mają się kończyć.

Dzięki precyzyjnej technologii użytkownicy takich drukarek wydrukować mogą właściwie wszystko – batoniki, pizzę, lody, pistolety, narzędzia chirurgiczne, albo… replikę domu. By to osiągnąć można używać m.in. żywicy, gumy, metalu, papieru, betonu albo czekolady.

- Na początku wykorzystywano różne rodzaje polimerów - opowiada Kamiński. - Potem rozpoczęto kombinowanie z innymi materiałami. Dziś, choć plastik nadal pozostaje podstawowym "budulcem", często drukuje się w metalu. Z niego właśnie wykonano pierwszą kompletną ludzką żuchwę.

(kd / ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od Boomboxa do iPoda - historia odtwarzaczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:18
W nowym cyklu "Czwartego Wymiaru" pod hasłem "Odkrycia i Wynalazki" będziemy sprawdzać, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęt wytrzyma dwa lata? Potem kupisz nowy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 13:18
W piątek sprawdzimy, jak długi jest żywot nowotechnologicznych sprzętów. I... dlaczego taki krótki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygotują dla Ciebie towar, zanim go zamówisz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 18:00
Wygląda na to, że przyszłość już puka do naszych drzwi, a to za sprawą futurystycznego i dość kontrowersyjnego pomysłu Amazona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odyseja kosmiczna" - arcydzieło sztuki wizualnej i efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:30
Mimo że film powstał w 1968 roku, do dziś uchodzi za arcydzieło gatunku. Jednak "2001: Odyseja kosmiczna" Kubricka to nie tylko klasyczne dzieło science fiction, ale też poetycka opowieść o fundamentalnych, filozoficznych prawdach.
rozwiń zwiń