Polscy wynalazcy ulepszają nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:50
Nasi naukowcy mają głowę do innowacyjnych rozwiązań. Najciekawsze z nich prezentujemy Wam razem z "Dziennikiem Gazetą Prawną".
Audio
  • Jak działa Piasta przekładniowa wielobiegowa? (Czwórka/Czwarty wymiar)
Polscy wynalazcy ulepszają nasze życie
Foto: Glow Images/East News

Mgr inż. Bartosz Wieczorek oraz dr inż. Marek Zabłocki z Politechniki Poznańskiej postanowili rozwiązać problem napędzania wózka inwalidzkiego po sypkim gruncie lub stromym wzniesieniu. Dotychczas takie warunki terenowe wymagały od użytkownika zwiększonego wysiłku podczas napędzania typowego wózka. Dzięki wynalazkowi gości "Czwartego wymiaru" wkrórce może się to zmienić.

- Piasta przekładniowa wielobiegowa do ręcznych wózków inwalidzkich rozszerzy funkcjonalność konwencjonalnego wózka inwalidzkiego, wpłynie na bezpieczeństwo i wygodę poruszania, zmniejszy obciążenie kończyn górnych oraz umożliwi spełnienie indywidualnych preferencji poprzez możliwość wyboru jednego z trzech przełożeń - tłumaczą rozmówcy Kuby Marcinowicza. - To rozwiązanie ułatwi życie tym, którzy poruszają się na wózkach.

A w Polsce wcale nie jest ich mało. Z danych GUS wynika, że w 2011 roku w było było 5,3 mln osób niepełnosprawnych, w tym z wózków inwalidzkich korzystało ok. 565200 osób dorosłych i dzieci, co stanowi ok. 1,5% całej populacji.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Odyseja kosmiczna" - arcydzieło sztuki wizualnej i efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:30
Mimo że film powstał w 1968 roku, do dziś uchodzi za arcydzieło gatunku. Jednak "2001: Odyseja kosmiczna" Kubricka to nie tylko klasyczne dzieło science fiction, ale też poetycka opowieść o fundamentalnych, filozoficznych prawdach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie gadżety kręcą dziś Azjatów?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 12:30
Phablety i power banki to standard. Co jeszcze króluje na azjatyckich ulicach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Terminator", czyli jak zrobić coś z niczego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 09:30
Kopalnia cytatów, nowatorskie rozwiązania w dziedzinie efektów specjalnych i on, Arnold Schwarzenegger, w roli elektronicznego mordercy. W tym roku mija 30 lat od premiery "Terminatora" Jamesa Camerona.
rozwiń zwiń