Windows XP - koniec tej epoki

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 19:00
Kończy się trwająca 12 lat era, w której królował Windows XP. - Ten system operacyjny był z nami przez długi czas i w wielu komputerach nadal rządzi - mówi redaktor naczelny magazynu T3 Marcin Kubicki.
Audio
  • Koniec aktualizacji dla systemu Windows XP - rozmowa z Marcinem Kubckim (Czwórka/Czwarty wymiar)
Windows XP - koniec tej epoki
Foto: Glow Images/East News

Firma Microsoft przestała wypuszczać na rynek kolejne aktualizacje systemu Windows XP 8 kwietnia. Tymczasem do dziś z powodzeniem działa on w wielu komputerach w polskich domach. Dlaczego? - Ludzie nie przełączali się na Vistę, bo mieli z nią problemy. Podobnie było z Windowsem 7, a "Ósemka" była już taką rewolucją, że część użytkowników po prostu się jej bała - wspomina Kubicki w Czwórce.

Windows XP ujrzał światło dzienne w 2001 roku. Dziś epoka tego popularnego systemu operacyjnego powoli przemija, ale sytuacja "tradycyjnych" użytkowników się nie zmieni, bo jak przyznaje Kubicki, wirusami i atakami hackerskimi przejmować się na razie nie muszą. - Wsparcie w zakresie "ochrony" komputera pozostaje, przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Dużo gorzej jest w przypadku aktualizacji systemowych, nawet tych krytycznych - mówi gość "Czwartego wymiaru". - Jeśli bowiem zostanie znaleziona jakaś poważna luka w oprogramowaniu, mogą pojawić się problemy.

Kubicki liczy jednak, że w takich sytuacjach pomoże… internet. - Jeśli znajdzie się potężna grupa ludzi, która będzie miała ten sam problem z systemem, to mimo wszystko zostanie on najprawdopodobniej przez Microsoft rozwiązany - mówi ekspert.

Kuba
Kuba Marcinowicz, Marcin Kubicki/fot. Wojciech Kusiński

Zdaniem Kubickiego firma Microsoft nie spoczywa jednak na laurach i dotychczasowych osiągnięciach. Niebawem światło dzienne ujrzy bowiem najnowsze "dziecko" komputerowego giganta - Windows 8.1. - To po prostu świeża paczka "łatek" - przyznaje Kubicki. - Ale choć rzeczywiście pojawił się patch, nie daje on ludziom tego, na co czekali, czyli Menu Start w dotychczasowej, klasycznej formie. To problem, na który skarży się wielu użytkowników. Odnoszę wrażenie, że jego rozwiązanie pojawi się dopiero w Windowsie 9.

Czytaj także: Aplikacje, bez których nie możemy żyć <<<

By dowiedzieć się więcej o przyszłości firmy Microsoft i produkowanego przez nią oprogramowania, posłuchaj rozmowy z Marcinem Kubickim, bądź obejrzyj ją na wideo.

(kd, pg)

Czytaj także

Od papieru do chmury - historia nośników danych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 09:49
Jak co tydzień w "Czwartym Wymiarze" w piątek sprawdzamy, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rodzi się potęga sklepu internetowego?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:07
Amazon, jak wiele innych firm działających w branży komputerowej, powstał w garażu. - To był początek lat 90. Większość firm, które znamy dziś, m.in. Dell, Microsoft czy Apple, wyrastało właśnie w takich warunkach - mówi prof. Krzysztof Borowski, konsultant książki "Jeff Bezos i Era Amazona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczywistość rozszerzona - spójrz na świat pod innym kątem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 07:30
Rzeczywistość rozszerzona łączy dwa światy - rzeczywisty z wygenerowanym komputerowo. Technologia stale się rozwija, a koncerty, które specjalizują się w tej dziedzinie, co i rusz prezentują nam mniej lub bardziej rewolucyjne nowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z twórców internetu o globalnej sieci

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 18:35
W piątkowym "Czwartym Wymiarze" porozmawiamy z Håkonem Wium Liem, jednym z twórców internetu. Sieć kończy właśnie 25 lat.
rozwiń zwiń