Gra komputerowa zbliża ludzi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 18:15
Z najnowszych badań wynika, że pary, które grają w te same gry komputerowe, zbliżają się do siebie, bo ich mózgi zaczynają działać podobnie. Sprawdziliśmy to w Czwórce.
Audio
  • Czy gra komputerowa zbliża graczy? (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Gra komputerowa zbliża ludzi
Foto: Glow Images/East News

- Gry komputerowe mogą zbliżać ludzi na wiele różnych sposobów - twierdzi Maksymilian Bielecki, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. - Gry, w które gramy samotnie, mogą kojarzyć się z izolacją społeczną, jednak dziś to już tak nie wygląda. Obok gier tworzą się całe, bardzo liczne społeczności.
Gra w duecie może sprawić, że pary reagują podobnie na różne bodźce. To emocjonalne podobieństwo zwiększa się, gdy osoby konkurują ze sobą podczas gry. Specjaliści z Helsinek przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu stwierdzili, że grający ze sobą w pewien sposób dostrajają się do siebie wzajemnie. Podczas badania naukowcy sprawdzili aktywność mięśni twarzy obu osób. Udowodnili dużą synchronizację mimiczną.
Maksymilian Bielecki do fińskich badań pochodzi jednak ostrożnie. Daleki jest od tezy, że gry komputerowe zbliżają, a bliższe jest mu stwierdzenie, że to pasja, wspólna dzielona aktywność zbliża ludzi, a może być nią również gra na komputerze.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka komputery RELACJA
Czytaj także

Hejter w sieci już nie taki bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 14:34
Po precedensowym wyroku, który udało się wywalczyć Romanowi Giertychowi, eksperci zapowiadają: nikt w sieci nie będzie już bezkarny. Każde naruszenie dobra osobistego w internecie może być ścigane na zasadzie cywilnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rodzi się potęga sklepu internetowego?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:07
Amazon, jak wiele innych firm działających w branży komputerowej, powstał w garażu. - To był początek lat 90. Większość firm, które znamy dziś, m.in. Dell, Microsoft czy Apple, wyrastało właśnie w takich warunkach - mówi prof. Krzysztof Borowski, konsultant książki "Jeff Bezos i Era Amazona".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Laptop do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 18:30
Dzięki nim mamy świat w zasięgu ręki i to w dowolnie wybranym miejscu. Aż trudno dziś uwierzyć, że kiedyś z komputera można było korzystać tylko w pomieszczeniu.
rozwiń zwiń