Imponująca kolekcja aut Bolesława Bieruta

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 11:55
Zazwyczaj w cyklu "Auta gwiazd" opowiadamy o tym, jakie skarby mają w przepastnych garażach słynni muzycy, aktorzy, ludzie biznesu. Tym razem odeszliśmy od tej reguły.
Audio
  • Kolekcja aut Bolesława Bieruta budziła podziw wielu polityków z całego świata (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Bolesław Bierut, prezydent Polski od 1947 roku
Bolesław Bierut, prezydent Polski od 1947 rokuFoto: Roman Burzyński, Wikipedia/dp

Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1947-52 Bolesław Bierut był wielkim fanem motoryzacji. Kolekcji mogło mu pozazdrościć wielu polityków ze znacznie bogatszych i bardziej rozwiniętych krajów.
- W jego garażu mogliśmy znaleźć naprawdę wiele perełek - opowiada Ola Jasińska w "Czwartym wymiarze". - Był to m.in. Mercedes 770 Grosser, Austin Six, Zis 110, Buicki, kabriolety defiladowe, samochody pancerne, ale znalazł się tam także Maybach i Caddilac sprowadzany prosto ze Stanów Zjednoczonych.

Studebaker
Studebaker US6, foto: Radomil/Wikipedia

Artur Zawodny - podróżnik, motocyklista, a kiedyś sąsiad Bolesława Bieruta, miał okazję podziwiać tę kolekcję z bliska. Do dziś robi ona na nim duże wrażenie. - Bardzo często miałem okazję go widywać, jak poruszał się autem Studebaker, które zapewne dostał ze Stanów Zjednoczonych. Było to dwuosobowe auto, zwracające na siebie dużą uwagę.
Jakimi jeszcze samochodami mógł się pochwalić Bierut? Które z nich miały szczególną wartość? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
(ac/mm)

Czytaj także

Czwórka testuje samochody - czas na Mitsubishi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Ruszyliśmy już z nowym cyklem, w którym dziennikarze Czwórki testują samochody. W każdą środę po godzinie 16.00 w "Czwartym Wymiarze" przedstawiamy Wam najnowsze auta. Była już Mazda, teraz czas na Mitsubishi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaś Fasola nie kupi nigdy porsche

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:13
Brytyjski aktor Rowan Atkinson znany z roli Jasia Fasoli ma słabość do superszybkich samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórka testuje samochody. Przed wami Volkswagen Golf 7

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 16:00
Po raz pierwszy Volkswagen Golf został zaprezentowany w 1974 roku i od tamtego czasu niewiele się zmieniło. No może trochę przesadziłem. Ale trzeba przyznać, że to auto nie przechodzi rewolucyjnych zmian i nie zaskakuje futurystycznym kształtem. Jest zwykłe, ale to właśnie najbardziej podoba się fanom Golfów.
rozwiń zwiń