Polskie Radio
Section05
volkswagen

Dieselgate. Ruszył proces w Warszawie

Warszawski sąd okręgowy za dwa tygodnie ogłosi decyzję w sprawie odszkodowań za wadliwe silniki w samochodach marki Volkswagen. Chodzi o zgodę na rozstrzyganie w polskim sądzie pozwu zbiorowego wobec niemieckiego koncernu samochodowego. W poniedziałek przed sądem przez cztery godziny adwokaci poszkodowanych i reprezentanci producenta samochodów spierali się w tej sprawie. W Polskim Radiu 24 relacja Karoliny Mózgowiec z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja sąd volkswagen

Diesle w odwrocie w Europie: zakazy, ograniczenia

Wszystko wskazuje na to, że napędzane ropą naftową samochody powoli odchodzą do lamusa. W 2017 udział aut z silnikami diesla w Europie spadł po raz pierwszy poniżej 50 procent, a w 2030 r., jak szacuje firma LeasePlan, będą stanowić 9 proc. walumenu sprzedaży na Starym Kontynencie. To efekt wprowadzania nowych norm spalania, zakazów i ograniczeń dla pojazdów z tym napędem.
Zobacz więcej na temat:  diesel samochody samochody elektryczne volkswagen ochrona przyrody

Afera „Dieselgate”. Będą rekompensaty dla klientów?

Komisja Europejska stwierdziła, że spółka Volkswagen powinna zrekompensować konsumentom straty poniesione w wyniku tak zwanej afery spalinowej. Sam koncern nie chce wypłacać odszkodowań europejskim klientom, choć jak zauważył w Świecie w Południe Piotr Bodył-Szymala, ekonomista i prawnik, amerykańscy konsumenci otrzymali tego typu rekompensatę.
Zobacz więcej na temat:  volkswagen Komisja Europejska motoryzacja Niemcy samochody samochód przemysł

KE wzywa VW do zrekompensowania klientom strat

Komisja Europejska uznała, że Volkswagen powinien zrekompensować konsumentom straty poniesione w wyniku tak zwanej afery spalinowej. Tak przekonywała rzeczniczka Komisji Mina Andreewa. Zarząd koncernu odrzucił jednak możliwość wypłat odszkodowań dla niemieckich kierowców za straty poniesione w związku z nielegalnymi manipulacjami w oprogramowaniu aut z silnikami wysokoprężnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT diesel motoryzacja volkswagen Komisja Europejska