Odkrywamy korzenie cywilizacji w CNK

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 16:00
Reporterzy Czwórki sprawdzali, jak zbudować most nie używając gwoździ i zamienić człowieka w instrument muzyczny.
Audio

Przez cały najbliższy tydzień w audycji "Czwarty Wymiar" w Czwórce mogliśmy zobaczyć w działaniu kolejne niezwykłe eksponaty prezentowane na wystawach w Centrum Nauki Kopernik.

W poniedziałek, wspólnie z przewodnikiem Mateuszem, Kuba Marcinowicz podjął się zadania zbudowania mostu bez ani jednego gwoździa, wkrętu, czy też kropli kleju.

- Ten patent wymyślił Leonardo da Vinci. Belki są po prostu ponacinane w odpowiednich miejscach. Wkładając odpowiednio patyki w te belki jesteśmy w stanie zbudować most bez użycia żadnych spoiw – opowiadał rozmówca naszego reportera.

W kolejnym, wtorkowym odcinku wraz z Kubą Marcinowiczem mieliśmy okazję przekonać się, na jakich zasadach działa tzw. fontanna Herona. - To działa prawie jak perpetum mobile - opowiadał Mateusz.

W środę Kuba i Mateusz grali na pewnym nietypowym intrumencie muzycznym, przypominającym deskę do krojenia. Po złapaniu go sami stawali się elementem tego instrumentu.

- Ten eksponat polega na przewodzeniu prądu elektrycznego. Nasza skóra przewodzi prąd, więc w momencie, gdy złapiemy drugiego człowieka, zamykamy obwód. W zależności, jaki obwód zamkniemy, ten dźwięk będzie inny - tłumaczył Mateusz.

W Centrum Nauki Kopernik znajduje się także robot - poeta. - W "Bajkach robotów" Stanisława Lema pojawiła się postać Elektrybałta - elektronicznego poety - opowiada Mateusz. - To właśnie taki nasz Elektrybałt, który pisze wiersze.

Tymczasem jak się okazało, w pomieszczeniach pełnych ludzi, można także wzniecić prawdziwe ogniowe tornado! W CNK ekperyment ten był jednak całkiem bezpieczny, bo wszystko odbywało się za szklaną szybą. Ale działo się!

Aby przekonać się, jak zbudować most, nie używając gwoździ, jak działa i do czego służy fontanna Herona, jak wykorzystać drugiego człowieka jako instrument muzyczny, a także jak robot - poeta deklamuje samodzielnie stworzone 13-zgłoskowce (!) - obejrzyj filmy. Ale jeśli masz słabe nerwy - filmu o ognistym tornado w pomieszczeniu pełnym ludzi lepiej nie oglądaj! ;)

Zapraszamy do oglądania filmów z wyprawy Kuby do Centrum Nauki Kopernik! Korzenie cywilizacji odkrywaliśmy od poniedziałku (5 marca) do piątku (9 marca).

Aducyji "Czwarty wymiar" można słuchać od poniedziałku do piątku, od godz. 16 do 19.

Czytaj także

Kuba Marcinowicz sprząta kosmos!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 19:40
W ramach zgłębiania tajemnic Centrum Nauki Kopernik nasz reporter dotarł na wystawę zatytułowaną "Świat w ruchu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawość - pierwszy stopień do eksperymentu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 09:12
Zgniatają puszki bez użycia rąk, potrafią zrobić kisiel z produktów znalezionych w kuchni, a także zbudować łańcuch DNA z pomidora i cebuli. Młodzi odkrywcy eksperymentują pod opieką nauczycieli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuba Marcinowicz został chirurgiem!

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 15:01
Nasz reporter znowu odwiedził warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Tym razem został chirurgiem i na (prawie) żywym organizmie pewnego misia przeprowadził skomplikowany zabieg laparoskopii. Co z tego wyszło? - sprawdźcie sami!
rozwiń zwiń