O Pikniku po Pikniku…

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 10:57
Przez cały tydzień w „Czwartym Wymiarze” prezentujemy Wam najciekawsze wydarzenia z XVI Pikniku Naukowego.

W poniedziałek spotkanie z gwiazdą "Pogromców mitów” - Kari Byron w rozmowie z Kamilem Jasieńskim.
We wtorek po godzinie 17.30 zaprezentujemy namiot  Wojskowej Akademii Technicznej, a w nim nowoczesny system pomiarów meteorologicznych AGAT. Pomiary temperatury i wilgotności powietrza, widzialności, wysokości podstawy chmur, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego, opadów i wyładowań atmosferycznych. Czujniki pomiarowe są zamontowane na czterometrowym maszcie ustawionym obok namiotu oraz Stworzone w ogniu. Jak ujarzmić energię ognia i wykorzystać ją do tworzenia materiałów o niezwykłych właściwościach? Zobacz, jak kawałek czekolady zamienia się w złoto!
Środa to wizyta w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia Jak ujawnia się i zabezpiecza ślady kryminalistyczne? Przyjdź na miejsce przestępstwa i zobacz!
W czwartek będziemy gościć  w Instytucie Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Tam zobaczymy gąsienicowego robota inspekcyjnego o zmiennej geometrii . To na razie projekt, ale docelowo robot ma wspierać działania służb ratowniczych. Dlatego musi m.in. dobrze sobie radzić w trudnym terenie. Czy zdołasz przeprowadzić go przez tor przeszkód?
Natomiast w piątek zaprezentujemy namiot LXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza i Gimnazjum Nr 54 im. ks. A. K. Czartoryskiego. A w nim:
- Barwy płomieni, czyli jaki to metal? Barwienie płomienia przez sole. Dowiedz się, jakie sole znajdują się w poszczególnych fiolkach i zobacz, jakie kolory nadają płomieniom.
- Energia z waty, czyli nitroceluloza. Odpal rakietę zasilaną… watą. Spalanie nitrocelulozy zachodzi bardzo szybko i nie wytwarza dymu – dowiedz się dlaczego.
- Ciecz nienewtonowska. Lepimy kulę z cieczy!
- Jak przebić balon? Poznaj działanie sił sprężystości. Spróbuj przebić nadmuchany balonik jednym gwoździem, a następnie najeżoną gwoździami deseczką. Co jest łatwiejsze i dlaczego?

Słuchajcie „Czwartego Wymiaru” od poniedziałku do piątku po godzinie 16.!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Audiobook "Serce Zimy 1812" - wszystkie odcinki

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2012 08:20
10 kwietnia w audycji "Czwarty Wymiar" wystartował pierwszy w Polsce interaktywny audiobook! Posłuchajcie wszystkich odcinków o przygodach napoleońskiego żołnierza Korwina Giedyminowicza - to wy decydowaliście o jego losach!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 12:00
Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koła rowerowe, szprychy, opony - jak właściwie dobierać sprzęt?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 14:30
Rowery od początku budowane są z myślą o użytkowaniu albo na szosach, albo w terenie. Co jednak stanie się, gdy na zwykłym "miejskim" bicyklu wyruszymy do lasu lub w góry? O tym rozmawialiśmy w "Czwartym Wymiarze".
rozwiń zwiń