Emotikonki świętują urodziny :D

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 19:00
Interpunkcyjne buźki zmieniły internet, a także narozrabiały "w realu". Aż dziw bierze, że mają już 30 lat!
Audio
  • Emotikonki świętują 30. urodziny - materiał Kamila Jasieńskiego

Dokładnie 19 września 1982 roku profesor Scott Fahlman z Uniwersytetu w Pittsburgu wpadł na pomysł i wysłał w wiadomości znaczek ":-)"

Wiadomość brzmiała "Tu Scott Fahlman proponuję zastosować tę sekwencję znaków do oznaczania dowcipów. Należy ją czytać poziomo :-)". Wszystko dlatego, że na tym amerykańskim uniwersytecie stworzona była grupa dyskusyjna, która działała on-line. Uczestnicy tej grupy zamieszczali dowcipy, używali też ironicznych tekstów, a nie każdy to rozumiał.

Gdy profesor napisał coś ironicznego, wszyscy to błędnie zinterpretowali i wyszedł na głupka. Wtedy zdecydował, że potrzebny jest jakiś znaczek, który oznaczy ironię i żart.

- Emotikonki powstały głównie po to, by dołożyć trochę niewerbalnej komunikacji do tego, co pisaliśmy w internecie - wyjaśnia Maria Cywińska, socjolog internetu. - W tym medium nie widać człowieka, a coraz więcej komunikacji się w ten sposób odbywało. Była potrzeba dołożenia takiego znaczka. Emotikonki pomagają nam pisać w sposób przyjemny dla odbiorcy - dodaje.

Od czego pochodzi słowo emotikon i jak rozwijają się te znaczki dowiesz się słuchając materiału Kamila Jasieńskiego w audycji Kuby Marcinowicza "Czwarty Wymiar".

(pj)

Czytaj także

Jak naładować telefon, gdy nie ma prądu?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2012 08:50
Co zrobić, gdy nie ma gniazdka, prądu lub ładowarki, a trzeba naładować telefon lub inny sprzęt? Jakie gadżety pomogą nam wytworzyć prąd?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radio w Piano zabrzmi lepiej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 19:00
Projekt Piano, którego partnerem jest Polskie Radio, od 3 września funkcjonuje w wersji płatnej. Krzysztof Mielech, zastępca dyrektora portalu polskieradio.pl, opowiedział, jakie są korzyści z rejestracji w systemie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki test internetu mobilnego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 19:00
Sprawdziliśmy dostępne na rynku oferty. Prezentujemy je w porządku alfabetycznym. Sprawdź, która jest najlepsza!
rozwiń zwiń