Ekoskutery zawładną miastem?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 18:52
Producenci prześcigają się w tworzeniu hybrydowych silników, elektrycznych samochodów. Przyszedł czas na skutery! Przesiadamy się więc na tańsze w użytkowaniu jednoślady. Tylko czy naprawdę można na nich zaoszczędzić?
Audio
  • Chcesz kupić ekoskuter? Posłuchaj! - materiał Michała Matusa

Nowym trendem w motoryzacji są… skutery elektryczne. Producenci zachwalają, że są one bardziej eko niż zwyczajne jednoślady.

– Od roku, czy dwóch w zasadzie każdy producent ma w swjej ofercie przynajmniej jeden model skutera elektrycznego – opowiada Jacek Gradomski, z czasopisma "Świat motocykli". – Niektórzy specjalizują się wyłącznie w produkcji takich pojazdów.

Choć ekspert Czwórki do sprawy podchodzi sceptycznie, przyznaje, że ekoskutery w aglomeracjach miejskich spisują się znakomicie. – Taki skuter nie posiada żadnej rury wydechowej, więc nie emituje spalin – mówi Gradomski. – Kolejnym plusem jest cisza, bo przecież hukzwyczajnych silników w miastach wręcz uszkadza słuch. Poza tym ich awaryjność mechaniczna jest niewielka.

W Polsce skutery ekologiczne mają homologację motorowerową, a nie motocyklową. To oznacza, że można się nimi poruszać z maksymalną prędkością 45 km/h. – Ich dynamika jednak jest porównywalna do pojazdów spalinowych – mówi Gradomski. – Potrafią być nawet szybsze od czterosuwów.

 Ile kosztuje skuter elektryczny w porównaniu do tradycyjnego? Czy z akumulatorów da  się wycisnąć zadowalające osiągi? Jak długo można jeździć na jednym ładowaniu? Wszystkiego dowiesz się, słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru".

(kd)

Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak budowano największe stołeczne arterie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:23
Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
rozwiń zwiń