Tak budowano największe stołeczne arterie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:23
Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
Audio
  • Budowa najważniejszych arterii stolicy w Archiwum Polskiego Radia

W 1949 roku, po dwóch zaledwie latach budowy, do użytku publicznego oddana została Trasa Wschód-Zachód, powszechnie nazywana w skrócie Trasą W-Z. Kilkanaście lat później zapadła decyzja o poszerzeniu Alei Gen. Świerczewskiego, czyli dzisiejszej Al. Solidarności, która jest przedłużeniem W-Z. Wówczas jednak przeszkodą okazał się kościół pw. Narodzenia NMP.

- Jest godzina 00.45. W tej chwili, po przeszło rocznych przygotowaniach, rozpoczęło się przesuwanie kościoła na Lesznie – relacjonował radiowy spiker wydarzenia w nocy z 31 listopada na 1 grudnia 1962 roku. – Kościół jest przesuwany przy pomocy tak zwanych wind kozłowych. Są to kołowroty, kręcone ręcznie. Przy każdym z nich jest czterech robotników, brygadzista i pracownik rezerwowy. Kołowrotów jest sześć (…) W tej chwili kościół przesunął się o ok. 2-3 cm. Szybkość przesuwania kościoła to 6 cm na minutę.

Posłuchaj pozostałych nagrań sprzed lat z archiwum Polskiego Radia na antenie Czwórki!

Dziś wiadomo już, że tamta operacja zakończyła się sukcesem i ostatecznie kościół został przesunięty aż o 21 metrów. Na ulicy zresztą wciąż jeszcze widać zarys jego poprzedniej lokalizacji. Kilka lat później, w 1971 roku, rozpoczęto budowę Trasy Łazienkowskiej. Prace trwały zaledwie trzy lata.

Jak relacjonowano otwarcie jej pasów dla stołecznych kierowców? Posłuchaj, klikając w ikonę dźwięku załączoną do materiału.

(kd)

Czytaj także

Złote czasy "malucha"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 18:00
Polski przemysł motoryzacyjny przed kilkoma dekadami rozwijał się prężnie. To były złote czasy. Sięgnęliśmy więc do przestronnych archiwów Polskiego Radia, gdzie znajdują się prawdziwe perły – nagrania z fabryk samochodowych z tamtego okresu. I nie tylko…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak flota powietrzna rosła w siłę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 18:29
W zbiorach Archiwum Polskiego Radia odnajdujemy wiele smaczków. Tym razem wśród dawnych radiowych taśm wyszperaliśmy te o lotnictwie: od Żuka do Boeinga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice Pałacu Kultury i Nauki

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2012 17:00
Paryż ma wieżę Eiffla, Londyn ma Big Bena, a Warszawa – Pałac Kultury i Nauki. Stoi do dzisiaj, choć ma już 57 lat. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiego Radia z czasów świetności tego niezwykłego gmachu!
rozwiń zwiń