Fitness mózgu: jak poprawić swoją pamięć?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 09:03
Masz problemy z pamięcią? Okazuje się, że nawet w domu można bardzo szybko i skutecznie trenować mózg tak, by zaczął zapamiętywać wszystko to, co chcemy w nim zachować. Oto kilka praktycznych porad, jak to zrobić.
Audio

Zdaniem Pawła Boguszewskiego, z Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk, lokalizacja pamięci w mózgu zależy m. in. od tego, jak na jak długo chcemy coś zapamiętać. – To zjawisko rozproszone w mózgu. Nie ma jednego miejsca, z którego moglibyśmy wydłubać ją na przykład łyżką - tłumaczy metaforycznie ekspert. - Uważa się, że jest co najmniej kilka lub kilkanaście ośrodków. Wspomnienia emocjonalne na przykład są zwykle zlokalizowane w tzw. ciele migdałowym, odpowiedzialnym właśnie za emocje

Choć maksymalna pojemność ludzkiego umysłu nie jest znana, wiemy, że możemy zapamiętywać bardzo dużo. Pamięć jest bowiem jak mięsień: trzeba ją ćwiczyć. - Zapamiętywanie jest wieloetapowym procesem - mówi Boguszewski. - Musimy najpierw "wbudować" nową informację do naszego mózgu, a potem musi się ona "przeprocesować".

Pomagają klasyczne ćwiczenia, jak rozwiązywanie sudoku bądź krzyżówek. Jednym ze sposobów jest także przyporządkowanie cyfrom odpowiednich spółgłosek. - Jeśli chcemy zapamiętać na przykład numer PIN, układamy z liter konkretne słowa - mówi Maurycy Seweryn, trener osobisty. - Na przykład 55 to na zasadzie skojarzenia dwie litery – LL, a 16 – to T w miejscu jedynki i G jako sześć.

Lecytyna, powtarzanie na głos? To stare, sprawdzone metody. A co jeszcze pomaga zapamiętać to, co chcemy na tak długo, jak jest nam to potrzebne? Dowiedz się więcej, słuchając nagrania materiału reporterskiego Aleksandry Jasińskiej z "Czwartego wymiaru".

(kd)

Czytaj także

Czy koty i psy mają wspomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 17:55
Dzięki ewolucji właściwie wszystkie żywe istoty mają wspomnienia. W przypadku zwierząt jednak wyglądają one nieco inaczej niż u ludzi...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulują snami szczurów. Wkrótce także ludzkimi!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 13:20
Badaczom z Massachusetts Institute of Technology udało "dostać się" do mózgów śpiących gryzoni...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fitness na spokojny sen

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 17:48
Kłębiące się myśli często nie pozwalają nam zasnąć. Paradoksalnie, mogą być przydatne by skrócić drogę do spokojnego snu.
rozwiń zwiń