Noc Muzeów 2013: "Burza" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 11:25
To już 10., jubileuszowa polska edycja Nocy Muzeów. – Będzie więc warszawska gwara, tango, kuchnia, m.in. flaczki i schab pieczony – wymienia Katarzyna Grabowska w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. – Bo to wielka impreza, kilka godzin stania, więc zadbaliśmy też o podniebienie zwiedzających.
Audio
  • Noc Muzeów 2013: "Burza" w Muzeum Powstania Warszawskiego - rozmowa z Katarzyną Grabowską (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Noc Muzeów 2013: będzie się działo - m.in. w Krakowie i Wrocławiu (4 do 4/Czwórka)
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: wikimedia.commons.org/aut.Julia Sielicka-Jastrzębska/Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego podczas tegorocznej Nocy Muzeów organizuje imprezę pod hasłem "Obyczaje i kultura przedwojennej Warszawy". – Na rozpoczęcie o godz. 18 proponujemy spotkanie z reżyserem Włodzimierzem Dusiewiczem "Duszą", członkiem Szarych Szeregów i twórcą kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, poświęconych II wojnie światowej – tłumaczy Grabowska.

W Muzeum Powstania Warszawskiego także aż do północy uruchomiona zostanie specjalna amatorska radiostacja, która będzie emitowała sygnał z anteny, ustawionej na dachu budynku. – Na całą Polskę i Europę – mówi Grabowska. – Dzięki temu będzie można zobaczyć, jak pracowały radiostacje "Błyskawica" i "Burza", oraz przede wszystkim spotkać się z Powstańcami, którzy je obsługiwali.

Pierwsza Noc Muzeów, czyli impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu eksponatów muzeów zwiedzającym w godzinach nocnych, odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W Polsce pierwsze muzealne gmachy otworzyły swoje podwoje w Poznaniu w 2003 r., a rok później w Warszawie. By dowiedzieć się więcej o planie tegorocznej imprezy, posłuchaj nagrania rozmowy z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze pyzy są na Różycu!

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2012 18:00
Kolejne muzeum w Warszawie poświęcone jest Pradze, oraz całej prawobrzeżnej części miasta i jej dziedzictwu. Będzie to jednocześnie pierwsze muzeum po tej stronie Wisły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc Muzeów 2013. W Warszawie otwartych będzie 210 placówek

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 15:35
Wśród obiektów, które w tym roku dołączają do akcji, jest Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stadion Narodowy.
rozwiń zwiń