X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Półmrok sprzyja kreatywności

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 18:17
Jasne, intensywne światło przy pracy niekoniecznie musi działać na nas dobrze. Podobno to właśnie półmrok sprzyja genialnym pomysłom.
Audio
  • Półmrok sprzyja kreatywności - badania niemieckich naukowców (Czwarty Wymiar/Czwórka)
Półmrok sprzyja kreatywności
Foto: Glow Images/East News

Podobno ciemność uwalnia i sprzyja kreatywności, a przygaszając światła, można zwiększyć jej poziom. Niemieccy naukowcy udowodnili, że półmrok wpływa korzystnie na pierwszy etap procesu twórczego - generowanie pomysłów.
Anna Steidle z Uniwersytetu Stuttgarckiego i Lioba Werth z University of Hohenheim dywagowały, że ciemność uwalnia ludzi od ograniczeń. Zespół ludzi poddany badaniu podzielono na 3 grupy, każda z nich siedziała w inaczej oświetlonym pomieszczeniu. Przed każdą grupą postawiła identyczne zadania. Ilość pomysłów przy zadaniach które wymagały kreatywnego myślenia była największa w grupie osób, która siedział w przytłumionym świetle.
- Światło może wpływać na poziom lęku i komfortu psychicznego osoby - mówi dr Paweł Boguszewski Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN. - W jasnych pomieszczeniach czujemy się niepewnie, czujemy się obserwowani, tworzy się pewien rodzaj lęku, spada nam ochota na myślenie w tym szczególnie kreatywne - dodaje.

Na szczęście półmrok to nie jedyna metoda na zwiększenie kreatywności - czasem wystarczy mroczna historia.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magister kontra inżynier - jakie studia wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 12:00
Ekonomia czy informatyka? Choć wybór studiów nie decyduje najczęściej ostatecznie o przyszłej karierze warto dokonać go z rozmysłem. – Należy wybierać sprawdzone uczelnie i kierunki, do których przepustką jest wysoki wynik na świadectwie dojrzałości - radzi Anna Wdowińska z "Perspektyw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski inżynier potrafi lepiej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:04
Polscy inżynierowie są łakomym kąskiem dla firm na całym świecie, a gwarancją sukcesu za granicą jest wykształcenie zdobyte w Polsce. W Warszawie odbywa się II Światowy Zjazd Inżynierów Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Którą ręką odbierasz telefon komórkowy?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 11:54
W "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy badania szalonych amerykańskich naukowców z Henry Ford Hospital w Detroit. Badacze (używając ankiety umieszczonej w internecie) zapytali uczestników do którego ucha przykładają telefon, oraz czy są prawo czy leworęczni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ocenić odległość od burzy?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 16:35
Upał w ciągu dnia, a na finał groźna burza - taka pogoda staje się naszą wakacyjną normą. Jak radzić sobie w takich warunkach podpowiemy Wam w czwartek po godzinie 16.00.
rozwiń zwiń