Od Boomboxa do iPoda - historia odtwarzaczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:18
W nowym cyklu "Czwartego Wymiaru" pod hasłem "Odkrycia i Wynalazki" będziemy sprawdzać, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
Od Boomboxa do iPoda - historia odtwarzaczy muzyki
Foto: Glow Images/East News

Przenośne sprzęty audio bez problemu możemy dziś schować do kieszeni, ale nie zawsze tak było. Pierwsze odtwarzacze mogły bowiem konkurować rozmiarami z nocną szafką.

W "Czwartym Wymiarze" sprawdzamy, jak na przestrzeni lat rozwijały się przenośne odtwarzacze muzyki.

Wszystko zaczęło się od boomboxów. W latach 70. chodziło się po ulicach z wielkimi radioodbiornikami  z anteną i dużymi głośnikami - mówi Andrzej Kisiel z miesięcznika "Audio" - To były całkiem spore urządzenia, które im większe, tym większe robiły wrażenie. Taka była moda, chodziło o to, by pokazać się w imponujący sposób. Z czasem sprzęty przenośne muzyki stawały się bardziej kieszonkowe.

W piątkowe popołudnie dowiemy się też, jaka była polska odpowiedź na Walkmana. "Kajtek" był pierwszym, a zarazem ostatnim odtwarzaczem kasetowym polskiej produkcji.

Więcej o historii przenośnych odtwarzaczy muzycznych, w piątek, 4 października, w "Czwartym Wymiarze" po godzinie 16.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Czy da się dziś żyć bez telefonu komórkowego?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 17:17
O tym, czy dzisiejsza młodzież potrafi funkcjonować bez smartfonów, tabletów i stałego dostępu do sieci, porozmawiamy we wtorkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochylone głowy - pokolenie znad smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 12:00
Technologie zmieniają nasze życie. Wnoszą wiele dobrego, ale też psują kontakty międzyludzkie. Zostaje pytanie czy to wina nowoczesnych wynalazków, czy nas samych, ich użytkowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia. "To bardzo duży krok naprzód"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 17:30
Poprawa zasięgu, znakomity dźwięk - to tylko niektóre zalety wprowadzenia cyfrowej jakości programów radiowych. Na początek mogą je odbierać mieszkańcy Warszawy i Katowic, a do końca 2015 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne w całej Polsce.
rozwiń zwiń