Robot, który rehabilituje

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 17:40
Wygląda jak wielkie metalowe spodnie i służy do pomocy osobom z porażeniem mózgowym. W "Czwartym wymiarze" mówiliśmy o robocie rehabilitacyjnym, którego skonstruował Polak.
Audio

Grzegorz Piątek stworzył swoje urządzenie dla dwóch chłopców bliźniaków. - Użytkownik wpinany jest za pomocą uprzęży do statywu. Następnie dwie równoległe do płaszczyzny nóg obejmy zapinane są na udzie i podudziu obu nóg. Dalej napędy w stawie biodrowym, kolanowym i skokowym, odpowiednio wysterowane przez sterownik na bieżąco z pulpitu sterowniczego, poruszają kończynami. Wszystko razem daje takie złudzenie chodu - wyjaśnił konstruktor.

Wielką zaletą robota Grzegorza Piątka jest jego zdolność dopasowywania się do paramentrów konkretnej osoby. Dzięki temu obaj bracia będą mogli korzystać z jego pomocy nawet jako dorośli ludzie. – Mimo, że są to bliźniacy pewne różnice wymiarowe między nimi istnieją. W zależności, który z nich w danym momencie korzysta z urządzenia, trzeba nieznacznie zmieniać niektóre wymiary, przede wszystkim odnośnie długości kończyn uda i podudzia. Służą do tego specjalne zatrzaski, którymi można co do milimetra zmieniać tę długość. Dzięki temu ten robot tak jakby rośnie razem z nimi - podkreślił.

Więcej o polskim robocie rehabilitacyjnym w materiale reporterskim Oli Jasińskiej.

pg

Zobacz więcej na temat: dzieci
Czytaj także

Robot-terapeuta pomoże dzieciom z autyzmem? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2012 15:30
Wygląda całkiem sympatycznie, ale nazywa się groźnie: Bandit. Nie trzeba się go jednak bać: to logopeda, stworzony by pomagać ludziom chorym na autyzm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwyczajna - niezwyczajna kostka do gry (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 10:50
Nazywa się DICE+ i została tak pomyślana, by połączyć wirtualną rzeczywistość ze światem tradycyjnej rozrywki. Pomysłodawcy pierwszej na świecie kostki do planszówek elektronicznych byli gośćmi "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń
Czytaj także

3D na usługach psychologów

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 19:44
Obraz trójwymiarowy staje się coraz bardziej obecny w świecie filmowo-telewizyjnym. Czy niedługo będzie także pomocny przy terapii psychologicznej? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy razem z gościem "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń