Jedyna taka lotnicza noc

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 18:23
Ogromna Casa, śmigłowce pogotowia ratunkowego, łaziki marsjańskie, symulatory lotu i tunele dynamiczne to tylko niektóre atrakcje, które czekały na zwiedzających podczas 5. Nocy w Instytucie Lotnictwa.
Audio
  • Piąta Noc w Instytucie Lotnictwa - relacja (Czwórka/Czwarty wymiar)
Jedyna taka lotnicza noc
Foto: Wikimedia Commons CC

Zwykle niedostępny Instytut Lotnictwa raz w roku otwiera swoje bramy dla zwiedzających. W ostatni piątek (18 października) już piąty raz ciekawi lotnictwa mogli tam zajrzeć.
Bardzo ciekawie wypadł pokaz poduszkowców, maszyn bardzo lekkich, w porównaniu z innymi "zabawkami" instytutu. - Poduszkowiec ma stery z tyłu. Przy kierowaniu taką maszyną bardzo ważny jest balans ciałem - mówi Robert Krzemiński, wolontariusz. - Taki poduszkowiec waży około 160 kilogramów - dodaje.
Noc w Instytucie Lotnictwa to jedyna okazja, by zobaczyć to miejsce od kuchni. W specjalnym tunelu zorganizowano pokaz opływu samolotu, czyli jak wytwarza się siła nośna, dlaczego samolot lata.
Najdłuższa kolejka zwiedzających stała do wejścia do CASY, samolotu transportowego. Jak mówią pracownicy Instytutu - CASA występuje w różnych wersjach, w zależności od misji, którą ma wykonać.

Lotnictwo ma wiele wspólnego z kosmonautyką, dlatego podczas Nocy nie zabrakło też łazików marsjańskich.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie
Czytaj także

Czy bujanie w "chmurze" zagraża naszym danym?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:00
Z jednej strony firmy, sprzedające komputery, oferują nam wiele gigabajtów, dzięki którym możliwe jest przechowywanie ogromnej ilości danych, z drugiej zaś pojawiają się sytuacje, w których dane milionów osób wraz z zaszyfrowanymi numerami kont bankowych, zostają wykradzione przez hakerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - ciesz się radiem w najlepszej jakości!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 07:00
Od ponad dwóch tygodni mamy szansę cieszyć się nową, cyfrową, jakością radia. Na razie dotyczy to mieszkańców Katowic i Warszawy, ale jak zapewnia Krzysztof Łuszczewski, dyrektor Czwórki i pełnomocnik Polskiego Radia Ds. Cyfryzacji, do połowy lipca 2016 roku radio w technologii DAB+ będzie dostępne powszechnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Miszkurka i fascynujący świat internetowych memów

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 14:45
Michał Miszkurka, grafik, designer i architekt, przygotował dla sieci salonów Empik specjalną kolekcję prac, które oglądać będzie można na przedmiotach codziennego użytku. Inspirowały go… internetowe memy.
rozwiń zwiń