"Wysocki" - legendarny bard jako bezbronna kukła

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 12:00
W tym tygodniu na ekrany naszych kin wchodzi film o rosyjskim bardzie pt. "Wysocki". - Legendarny bard przedstawiony jest tutaj jako bezbronna, uzależniona od narkotyków kukła - mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński z Filmweb.pl.
Audio
  • Łukasz Muszyński recenzuje film "Wysocki" (Czwórka/Stacja Kultura)
Władimir Wysocki
Władimir WysockiFoto: PAP/Teodor Walczak

Film zapowiadany jest jako biografia legendarnego rosyjskiego pieśniarza, barda i aktora, Władimira Wysockiego. - Obraz ten pokazuje jednak drobny wycinek z życia Wysockiego: moment, w którym artysta udaje się na koncert poza granice swojego kraju i jest już bardzo głęboko uzależniony od narkotyków - mówi krytyk filmowy Łukasz Muszyński z Filmweb.pl - Na obczyźnie kończy mu się morfina, więc o pomoc prosi swoją dziewczynę. A ponieważ w jego pokoju hotelowym jest podsłuch, agenci KGB dowiadują się o jego nałogu i chcę wykorzystać tę informację przeciwko niemu.

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 70. i zdaniem Muszyńskiego, czasy te zostały w filmie dość wiernie odtworzone. - W Polsce nie brakuje jednak fanów tego pieśniarza i mogą się oni "przyczepić" do reżysera o to, jaki wizerunek ich idola prezentuje - mówi krytyk w "Stacji Kultura". - Wysocki jest tu bowiem niemal bezwolną kukłą, w szponach nałogu. Na postać pierwszoplanową wyrasta niespodziewanie jeden z agentów KGB, który próbuje rozegrać swoją własną "partię szachów".

Fanów z pewnością rozczaruje także fakt, że w tym filmie nie wykorzystano muzyki Wysockiego.


(kd)
Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM KULTURA
Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czas honoru" powstał po to, by nowoczesnym językiem opowiadać o historii

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 12:40
Świetna obsada, wartka akcja i polska historia - każdy odcinek "Czasu honoru" przyciąga miliony widzów. Współtwórca scenariusza, Jarosław Sokół, jest także autorem cyklu powieściowego, którego bohaterami są czterej cichociemni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Allan Starski: komputer nie zastąpi talentu scenografa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:00
Dobry scenograf musi być kreatywnym twórcą i sprawnym rzemieślnikiem, bo to on musi przełożyć na język filmu wizję reżysera i operatora - twierdzi Allan Starski. Laureat Oscara i współpracownik wybitnych filmowców wydał właśnie książkę "Scenografia".
rozwiń zwiń