Allan Starski: komputer nie zastąpi talentu scenografa

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:00
Dobry scenograf musi być kreatywnym twórcą i sprawnym rzemieślnikiem, bo to on musi przełożyć na język filmu wizję reżysera i operatora - twierdzi Allan Starski. Laureat Oscara i współpracownik wybitnych filmowców wydał właśnie książkę "Scenografia".
Audio
  • Allan Starski opowiada o książce "Scenografia" (Czwórka/Stacja Kultura)
Scenograf Allan Starski na festiwalu filmowym w Czechach
Scenograf Allan Starski na festiwalu filmowym w CzechachFoto: PAP/CTK/Zdenek Nemec

- Zawarłem w tej książce wszystkie swoje doświadczenia i anegdoty związane z filmami, przy których pracowałem - mówi Allan Starski. - Ale to nie jest podsumowanie mojego dorobku, tylko podsumowanie pewnego etapu pracy. Przede mną kolejne filmowe wyzwania więc to nie jest tak, że nie zamierzam się dalej rozwijać.

Istotną zaletą tego wydawnictwa są liczne unikalne dokumenty, rysunki, szkice i fotosy, których oglądanie jest nie tylko nauką, ale i ucztą dla oczu.

- Czułem potrzebę, żeby podzielić się wiedzą z młodymi scenografami, bo uważam, że ten zawód jest wart pielęgnowania - mówi zdobywca Oscara za scenografię do "Listy Schindlera". - Nie sądzę też, żeby sprawdziły się czarne wizje dotyczące nowych technologii. Moim zdaniem komputerowa sztuka rysowania dekoracji nie zastąpi talentu scenografa. Bo to artyści tworzą filmy, a nie technika i maszyny.

Jednocześnie Allan Starki przyznaje, że chciał w "Scenografii" adeptom tej sztuki złożoność pracy scenografa. - Ten zawód wymaga utrzymania mocnej więzi między artystyczną kreacją i rzemieślniczymi umiejętnościami. Scenograf jest pierwszą osobą, która przenosi marzenia reżysera w realny świat. Musi wybudować to, o czym śni reżyser i zachować przy tym własny styl. W praktyce nie zawsze jest to takie proste.

Allan Starski ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, a jako scenograf zadebiutował w 1973 roku, w filmie Ryszarda Bera "Chłopcy". 20 lat temu otrzymał Oskara i nagrodę Krytyków Filmowych Los Angeles za scenografię do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. Współpracował także z Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim, a ostatnio z Władysławem Pasikowskim, przy "Pokłosiu".

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino KULTURA
Czytaj także

Tomasz Raczek: polscy widzowie coraz bardziej doceniają polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:00
Fani filmów czekają na to wydarzenie przez cały rok. Nie ma w tym nic dziwnego, bo toruński TOFIFEST to prawdziwe święto kina niepokornego. 11. edycja zbliża się ku końcowi, a wielki finał już w niedzielę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odświeżona magia przedwojennego kina

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 14:10
W kinie Iluzjon już w najbliższy weekend re-premiera filmu "Zew morza", który do polskich kin trafił oryginalnie w 1927 roku. O procesie rekonstrukcji archiwalnych obrazów opowiedział filmograf Michał Pieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ściągnąłeś film z sieci? Zapłać 550 zł. ! Masowe pozwy internautów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 18:14
Niemiecka firma zajmująca się ochroną praw autorskich żąda od internautów 550 złotych zapłaty za pobranie filmu z sieci. To pierwsza taka sprawa w Polsce.
rozwiń zwiń