Złote Globy - kulisy wielkiej gali

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 13:30
Dziennikarze z Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej wybrali najlepsze filmy ubiegłego roku. Złote Globy trafiły m.in. do Cate Blanchett, Leonarda DiCaprio i grupy U2.
Audio
  • Patrycjusz Tomaszewski zdradza kulisy uroczystości wręczenia Złotych Globów (Czwórka/Stacja Kultura)
Ekipa Breaking Bad otrzymała statuetkę w kategorii najlepszy serial tv
Ekipa "Breaking Bad" otrzymała statuetkę w kategorii najlepszy serial tv Foto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w nocy, z niedzieli na poniedziałek, w hotelu Beverly Hilton w Los Angeles, a ceremonię poprowadziły Tina Fey i Amy Poehler. - Już dla tego duetu warto było zarwać noc - twierdzi Patrycjusz Tomaszewski. - Obie panie świetnie komentują to, co dzieje się w showbiznesie. A do tego są niesamowicie urocze i mają wielkie pokłady charyzmy. Wszystko, co wyjdzie z ich ust, i nawet nie wiadomo jak obraża innych aktorów, uznawane jest za doskonały żart.

W tym roku najbardziej oberwał George Clooney, którego prowadzące określiły mianem "playboya". To za udział w filmie "Grawitacja", w którym Clooney woli wylecieć w przestrzeń kosmiczną i umrzeć, niż spędzić minutę więcej z kobietą w swoim wieku.

Jeśli zaś chodzi o same nagrody, to największe zaskoczenie, zdaniem gościa "Stacji Kultura", dotyczyło statuetki w kategorii za najlepszą pierwszoplanową męską rolę komediową. Trafiła ona w ręce Leonardo DiCaprio za "Wilka z Wall Street". - To drugi Złoty Glob w karierze aktora i mówi się, że to jest ten moment, kiedy Leo dostanie wreszcie Oscara - zdradza autor filmowego bloga Czwórki. - Przed uroczystością wszyscy typowali, że to Christian Bale zgarnie tę statuetkę za rolę w "American Hustle: Jak się skubie w Ameryce". Stało się inaczej, ale film w reżyserii Davida O. Russella został uznany za najlepszy film komediowy.

W kategorii filmów dramatycznych Złote Globy otrzymali: reżyser Steve McQueen za obraz "Zniewolony. 12 Years a Slave", aktorka Cate Blanchett za "Blue Jasmine" Woody Allena oraz aktor Matthew McConaughey za "Dallas Buyers Club" (polski tytuł "Witaj w klubie"). Najlepszym reżyserem został Alfonso Cuaron, twórca "Grawitacji", najlepsza animacja to "Kraina lodu", a za najlepszą piosenkę filmową kapituła uznała utwór U2, skomponowany do filmu dokumentalnego "Mandela: Long Walk to Freedom".

(kul/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino

Czytaj także

Janusz Gajos - ostatni z wielkich

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 14:30
- Gajosa nie sposób jednoznacznie sklasyfikować. Niektórych określa się jako wyśmienitych aktorów komediowych, dramatycznych, serialowych, a on doskonale pasuje do każdej kategorii czy szufladki - tak wybitnego polskiego aktora opisuje Michał Burszta, gość "Czwórki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Martin Scorsese - mistrz od efektów specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 08:00
"Wilkiem z Wall Street" Martin Scorsese udowodnił, że trzyma rękę na pulsie współczesnej kinematografii. Trzy lata temu pokazał, że świetnie orientuje się także w nowych technologiach. Film "Hugo i jego wynalazek" otrzymał 11 nominacji do Oscara i 5 statuetek, w tym za najlepszą scenografię oraz efekty specjalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lars von Trier - filmy z miłości do udręczonej niewinności

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 15:30
Każdym filmem umacnia swoją pozycję jako "enfant terrible" współczesnego kina. I chyba nikt nie ma wątpliwości, że twórczość Larsa von Triera odmieniła oblicze kinematografii dwóch ostatnich dekad.
rozwiń zwiń