Maciej Waszczyk: "Ocean" to raport z urlopu od życia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 13:00
- Ta książka jest alegorią życia 40-latka, która wyrusza w wielką podróż - opowiada autor "Oceanu". Maciej Waszczyk wybrał się w świat śladami Amelii Earhart i w barwny sposób opisał to, co go w tej podróży spotkało.
Audio
  • Maciej Waszczyk i jego powieściowy debiut "Ocean" (Czwórka/Stacja Kultura)
Maciej Waszczyk w Stacji Kultura
Maciej Waszczyk w "Stacji Kultura"Foto: Wojciech Kusiński

Gość "Stacji Kultura" jest filozofem i doktorem nauk ekonomicznych - to z zawodu. Z zamiłowania zaś - malarzem i poetą. "Ocean" to jego debiutancka powieść, która, jak mówi sam autor, jest raportem z urlopu od życia.

- Wszystko rozpoczyna się na lotnisku w Singapurze. Tam poznajemy głównego bohatera, który tłumaczy czytelnikowi, dlaczego wybrał się w podróż na niewielką lagunę Nikumaroro - opowiada Maciej Waszczyk. - A wybrał się po to, żeby przemyśleć swoje życie. Tymczasem dość szybko okazuje się, że niespodziewane spotkania i sytuacje powodują, że mój bohater dociera do Tokio, do Sidney oraz w inne egzotyczne miejsca.

W podtytule powieści widnieje nazwisko kobiety, która w 1932 roku samotnie przeleciała Atlantyk. - Pięć lat później Amelia Earhart zaginęła nad Pacyfikiem, w trakcie lotu dookoła świata i do dziś nie wiadomo, co się z nią tak naprawdę stało - mówi autor "Oceanu". - Dla mnie ta postać to przykład człowieka z pasją, a do takich właśnie czytelników kieruję swoją opowieść.

Rozmówca Kasi Dydo i Kuby Kukli podkreśla jednak, że jego powieść opowiada o życiu 40-letniego mężczyzny, a nie jest biografią słynnej pilotki. - Wyprawa do Azji, Australii i Polinezji jest tylko pretekstem do tego, żeby mój bohater odbył wewnętrzną podróż. Jego przemyślenia na temat rzeczywistości stanowią, według mnie, największą wartość tej książki - dodaje Waszczyk.

Książka "Ocean. Śladami Amelii Earhart" ukazała się w październiku ubiegłego roku, nakładem wydawnictwa Nowy Świat.

(kul/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Janusz Gajos - ostatni z wielkich

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 14:30
- Gajosa nie sposób jednoznacznie sklasyfikować. Niektórych określa się jako wyśmienitych aktorów komediowych, dramatycznych, serialowych, a on doskonale pasuje do każdej kategorii czy szufladki - tak wybitnego polskiego aktora opisuje Michał Burszta, gość "Czwórki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brudna gra" - pierwszy polski kryminał sportowy

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 08:00
- Fair play w sporcie to gest pozorny, bo tak naprawdę liczą się duże pieniądze - przekonuje Nikodem Pałasz, autor pierwszego polskiego kryminału sportowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownia Kapuścińskiego - tajemnice warsztatu mistrza

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 12:40
Pozostawił po sobie ponad 30 książek i na stałe wpisał się w historię polskiej literatury oraz dziennikarstwa. Teraz wspomnienie o słynnym reportażyście, pisarzu i znawcy Afryki powraca w filmie "Ryszard Kapuściński wyjechał...".
rozwiń zwiń