Czy młody Polak jest patriotą?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:30
2014 rok to czas ważnych dla Polski rocznic. Mija 75 lat od wybuchu II wojny światowej, 70 lat od Powstania Warszawskiego i 25 od 4 czerwca 1989, czyli pierwszych częściowo demokratycznych wyborów. Czy te daty są jeszcze ważne dla młodych?
Audio
  • Michał Laszczkowski z Narodowego Centrum Kultury opowiada o konkursie "Młodych Polaków portret zbiorowy" (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment plakatu do filmu Roberta Glińskiego Kamienie na szaniec
Fragment plakatu do filmu Roberta Glińskiego "Kamienie na szaniec" Foto: mat.pras.

Narodowe Centrum Kultury postanowiło zorganizować konkurs dla młodych osób, które literacko chcą odpowiedzieć na jeden z poniższych tematów: Czym się dzisiaj kierować? Sercem czy rozumem?; Jak okoliczności zmieniają nasze postawy?; Kim byłbyś/byłabyś w 1943 roku?

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

- Na ekrany kin już niedługo wejdzie film Roberta Glińskiego "Kamienie na szaniec”. Ten film i książka stały się dla nas inspiracją do zapytania młodych Polaków o ich stosunek do tych najważniejszych wartości - mówi Michał Laszczkowski z Narodowego Centrum Kultury. - Ten rok jest rokiem rocznic, dlatego uznaliśmy, że nie ma lepszego terminu, żeby zapytać młodych Polaków czy rzeczywiście jest tak, jak pokazuje najnowszy sondaż "Rzeczpospolitej", że tylko 19% naszych rodaków jest w stanie oddać życie za ojczyznę, a aż 41% z nas nie jest w stanie nic poświecić.

Konkurs Narodowego Centrum Kultury adresowany jest do młodzieży urodzonej po 4 czerwca 1989 roku. Ich zadaniem jest napisanie eseju na zaproponowany przez NCK temat. Prace literackie będą oceniane przez jury, w skład którego wejdą poloniści, literaturoznawcy i kombatanci.

Organizatorzy czekają na praca, a już 4 czerwca 2014 ogłoszą finalistów, czyli 15 osób, których utwory wejdą w skład tomiku "Młodych Polaków portret zbiorowy". Jego premiera zaplanowana jest na 1 września.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA patriotyzm
Czytaj także

Kobieta z kamerą, czyli jak reżyserki zdobywały świat

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
Kino kobiece to nie jest termin ukuty na potrzeby dyskusji o gender, tylko nurt obecny w kinematografii od lat. Jak wygląda on dziś?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Radioterapia" uruchamia naszą wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 09:15
Radio jako teatr wyobraźni ma coś, czym nie dysponują inne media - słuchowisko radiowe, czyli fascynującą podróż do świata dźwięków i niesamowitych historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj skarby łódzkiej Filmówki

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 13:00
W archiwum łódzkiej Filmówki znajduje się sto etiud absolwentów szacownej uczelni. Teraz filmowe wprawki tak uznanych twórców jak Polański i Skolimowski możemy oglądać w sieci. Za darmo!
rozwiń zwiń