Marcin Wroński - od polonisty do pisarza na pełny etat

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 14:40
"Haiti" to kolejna część serii kryminałów, które rozgrywają się w Lublinie, a ich głównym bohaterem jest policjant Zyga Maciejewski. Marcin Wroński, autor powieści, był gościem Czwórki.
Audio
  • Powieść "Haiti" to już szósta część kryminalnej sagi Marcina Wrońskiego, której głównym bohaterem jest komisarz policji Zygmunt Maciejewski (Czwórka/Stacja Kultura)
Marcin Wroński
Marcin WrońskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Dla Wrońskiego ostatnie miesiące były bardzo dobrym okresem w życiu. Zyskał wiele nagród za swoje poprzednie publikacje, co bezpośrednio przełożyło się na to, że zainteresowanie nową książką jest naprawdę duże. Jako polonista z wykształcenia przeszedł sporą drogę, by móc w końcu zajmować się tylko pisaniem. - Mam wiele epizodów na koncie. Byłem nauczycielem w liceum przez dwa i pół roku, pracowałem w radiu, ale też w wydawnictwie książkowym, gdzie się zajmowałem się korektą tekstów innych autorów. To było bardzo pożyteczne doświadczenie. Cały czas jednak dążyłem do tego, żeby być tylko pisarzem i w końcu się to udało - mówi gość "Stacji Kultura".
Najnowsza książka Wrońskiego zatytułowana jest "Haiti". - To tak naprawdę ostatnia z kilku wersji tytułu, bo one się u mnie zawsze często zmieniają. Bardzo nie lubię ich wymyślać. Robię to na samym końcu pracy nad książką - mówi autor. Od razu wyjaśnia też, że tytuł ten nie ma żadnego geograficznego związku, a treść powieści nie przeniesie nas wcale za Ocean: - To nazwa klaczy, która jest jedną z bohaterek, a one często mają takie egzotyczne imiona - tłumaczy.

Kuba
Kuba Kukla, Marcin Wroński, Katarzyna Dydo; foto: Wojciech Kusiński

Chociaż Wroński pisze kryminały, często w pracy nad nimi odwołuje się do prawdziwych historii i wydarzeń, wplatając je do fikcji literackiej. - Prawda w wielu wypadkach jest na tyle ciekawa, że gdybym sam coś wymyślił od początku do końca, byłoby znacznie bledsze i mniej interesujące. Szukając imienia konia i informacji na temat drugiej krajowej wystawy koni remontowych, bo przy okazji tej imprezy dzieje się akcja kryminalna, znalazłem artykuł na temat stadniny w Suchowoli. Z tego zaczerpnąłem bardzo dużo materiału, który potem wykorzystałem w powieści - opowiada Marcin Wroński.

Okładka
Okładka książki

"Haiti" to już szósty tom opowieści, których głównym bohaterem jest Zyga Maciejewski. Tym razem akcja umiejscowiona jest w dwóch planach czasowych: w 1938 roku i 12 lat później, a jej miejscem jest tak jak i poprzednio Lublin. - Gdy wracam do Lublina przedwojennego to obraz tego miasta jest niezwykle przyjemny, w latach świetności. Odkrywam jego piękne zakątki. Po wojnie wygląda on już, co nie może dziwić, znacznie mniej korzystnie... - kończy pisarz.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy Katarzyny Dydo i Kuby Kukli z pisarzem Marcinem Wrońskim.

(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Eshkol Nevo - symbol nowej literatury Izraela

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 14:18
Do księgarń trafiła właśnie najnowsza powieść izrealskiego autora Eshkola Nevo "Neuland". Wydawnictwo jest hitem w ojczyźnie pisarza, a w Czwórce gościliśmy tłumaczkę dzieła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońskie piękno w książce Mai Lidii Kossakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:00
Właśnie ukazała się najnowsza powieść Mai Lidii Kossakowskiej "Takeshi. Cień śmierci". - Operuję słowem i staram się pisać tak, aby czytelnik mógł sobie dane sceny wyobrazić, dotknąć w myślach - mówi w Czwórce autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:33
Jak podkreśla dziennikarz muzyczny Jan Chojnacki, Johnny Cash był jednym z nielicznych artystów, którzy potrafili połączyć bunt z kulturą muzyczną, czego - jego zdaniem - nie umieli osiągnąć punkowcy. - W muzyce zbuntowanych końca lat 70. i początku lat 80. jest sam bunt. Natomiast w muzyce Casha jest i bunt, i kultura muzyczna - uważa.
rozwiń zwiń