Warszawa - najbardziej dzika stolica w Europie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 14:20
Mocno zabiegani w życiu codziennym, bardzo często nie dostrzegamy wielu zjawisk przyrody, czy też świata zwierząt funkcjonującego równolegle. O tym, że jest on niezwykle fascynujący, możemy się dowiedzieć z albumu "Miejskie Safari".
Audio
  • Za sprawą albumu "Miejskie Safari" możemy przyjrzeć się bliżej niezwykle fascynującemu światowi dzikich zwierząt, które doskonale czują się w Warszawie (Czwórka/Stacja Kultura)
Okładka albumu Miejskie Safari
Okładka albumu "Miejskie Safari"

- Warszawa jest najdzikszą stolicą europejską, a to za sprawą nieuregulowanego brzegu Wisły, który jest wspaniałym ekosystemem - mówi w Czwórce Edyta Ołdak, ilustratorka ze Stowarzyszenia "Z siedzibą w Warszawie", za którego sprawą powstał projekt "Miejskie Safari".

Drugi z gości Czwórki i pomysłodawców akcji, Patryk Pawlaczyk, sugeruje, że stolicę można określić wręcz miejską dżunglą, o której tak naprawdę nie wiemy za wiele. Zwraca uwagę na mnogość ptactwa, które migrują szlakiem Wisły, a także obecność wielu dzikich zwięrząt. - Szczególnie w miesiącach zimowych sporo gatunków u nas gości. Jednak nie możemy tego ograniczyć tylko do tego okresu, bo część z tych zwierząt znalazło w Warszawie doskonałe miejsce do życia i zwyczajnie się tutaj osiedliło - dodaje.

Fragment
Fragment albumu "Miejskie Safari"

Te obserwacje dotyczące świata naszych mniejszych braci, okazały się inspiracją do powstania projektu. Uczestnicy akcji najpierw szczegółowo badali gatunki zamieszkujące Warszawę. Uzbrojeni w tę wiedzę, wraz z architektami i projektantami, wykonali makiety małej architektury dla zwierząt. Obiekty umieszczone na czasowej wystawie w Parku Skaryszewskim oraz na wybranych skwerach w Śródmieściu. Kolejny etap to wydanie bogato ilustrowanego atlasu zwierząt miejskich. Mieszkańcy stolicy znajdą w nim ciekawe informacje dotyczące zwierząt, o których istnieniu zapewne nigdy nie myśleli przechodząc przez parki, skwery czy rozkoszując się słońcem nad Wisłą lub urządzając pikniki w ogródkach działkowych.
- Był to szeroko zakrojony projekt. Album jest czymś namacalnym, co zostanie na długo i do czego zawsze możemy sięgnąć, dowiedzieć się wielu rzeczy. Natomiast w ramach akcji odbyło się wiele warsztatów, podczas których o tych zwierzętach rozmawialiśmy. Przede wszystkim po to, żeby zasygnalizować ich obecność w mieście. Bo miasto to nie tylko korki, budynki, ludzie spieszący się do pracy, ale też właśnie przyroda i zwierzęta - opowiada w "Stacji Kultura" Edyta Ołdak.
Książka "Miejskie Safari" rozeszła się na pniu, ale dla tych, którzy nie zdążyli zdobyć własnego egzemplarza mamy dobrą wiadomość. W czerwcu ukaże się dodruk liczący 500 sztuk.
(ac/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzęta to pełnoprawni członkowie rodziny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:15
- Wydaje mi się, że za jakiś czas nikogo nie będzie dziwił, szokował widok ubranego psa, czy też czworonoga towarzyszącego swoim właścicielom w restauracji - mówi Dorota Szulc-Wojtasik, redaktor naczelna miesięcznika "Cztery łapy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobrze mieć psa, ale nie w mieście

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 17:43
Park to oczywiste miejsce na spacer z psem. Tymczasem pojawiają się takie przepisy, które zakazują wstępu czworonogom. Czy takie obostrzenia są potrzebne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świnka w domu. "To nie zabawka, a poważny partner"

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 15:27
Choć zwierzątko to kojarzy się większości ludzi z brudnym chlewem, albo rzeźnią, okazuje się, że są świnki, które nigdy nie trafią w ani jedno z tych miejsc. Żyją bowiem w domach, a przez współlokatorów traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodziny.
rozwiń zwiń