Kobiety walczą na różnych frontach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 15:00
W publikacji "Walka jest kobietą" znajdziemy żołnierki, powstanki, kobiety Solidarności, ale też opowieści o nastolatkach walczących z własnym ciałem i o niepełnosprawnej dziewczynie, która walczy o swoją kobiecość.
Audio
  • Urszula Jabłońska, dziennikarka, reportażystka opowiada o książce "Walka jest kobietą" (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Urszula Jabłońska, dziennikarka, reportażystka, redaktorka dostała od wydawnictwa PWN propozycję wydania serii reportaży o życiu kobiet w Polsce. - Jako jednej z trzech redaktorek przypadło mi hasło "walka" - opowiada gość "Stacji Kultura". - Poprosiłam osiem autorek, by opisały historie walczących bohaterek. Te opowieści złożyły się na portret kobiet w Polsce.
Walka w tej książce ma wiele oblicz - to na froncie w Afganistanie czy w trakcie Powstania Warszawskiego, ale też to codzienne - walki z własnym ciałem w przypadku nastolatek, które chcą wyglądać "lepiej" czy z dysfunkcją, gdy niepełnosprawna dziewczyna walczy o swoją kobiecość. - Pojawia tu się też reportaż o in vitro, ale w bardzo specyficznym ujęciu. Dotyczy ono kobiet katoliczek, które mimo swojej religii decydują się na ten rodzaj zapłodnienia, bo tylko w ten sposób mogą być mamami - wyjaśnia redaktorka.
Urszula Jabłońska zostawiła swoim autorkom wolną rękę przy doborze bohaterek reportaży.  Powstała książka o realnych problemach kobiet, o których warto mówić.
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA

Czytaj także

Agata Passent: dla felietonisty to wspaniałe czasy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 20:00
Do sklepów trafiła właśnie książka Agaty Passent "Kto to pani zrobił?". Jest to zbiór felietonów, w których autorka zahacza o bardzo wiele tematów. Starała się jedynie unikać polityki. Na ile jej się udało?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Rożek - kosmicznie o kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:47
Jutro w "Poranku OnLine" niezwykłe spotkanie z niezwykłym człowiekiem, który miłością darzy naukę. ;) W studiu pojawi się m.in. dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń