Czyją twarz ma Statua Wolności i dlaczego jest symbolem Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:51
Jej oficjalna nazwa to "Wolność opromieniająca świat". Powstała, gdy Amerykę zalewała fala imigrantów, dla których Statua Wolności stała się symbolem lepszego świata.
Audio
  • Czyją twarz ma Statua Wolności i dlaczego powstała? (Stacja Kultura/Czwórka)
Statua Wolności - jeden z symboli Nowego Jorku
Statua Wolności - jeden z symboli Nowego JorkuFoto: źr. Wikipedia

Wizerunek Statuy Wolności widniał przez lata na wszystkich amerykańskich materiałach propagandowych skierowanych do imigrantów. Nie ma bowiem innego symbolu, który kojarzyłby się im lepiej.

- Statua powstała w okresie, kiedy w Stanach miały miejsce fale imigracji. Kiedy imigranci przypływali z Europy na statkach, to była pierwsza rzecz, którą oni widzieli, która ich witała. Dlatego to zostało pewnego rodzaju symbolem - wyjaśnia Paulina Kakareko, amerykanistka.

Jeden z najpopularniejszych monumentów w USA powstał w 1886 roku, jako dar narodu francuskiego, upamiętniający walkę o niepodległość USA. Znamy ją z pocztówek, plakatów i filmów. Kto miał okazję oglądać ją na żywo, jest jednak zazwyczaj zdziwiony jej rozmiarem.

- Bardzo mnie zaskoczyło, że jest mniejsza niż mi się wydawało, że będzie. Byłam przekonana, że będzie to coś ogromnego, ale jest troszeczkę mniejsza niż się spodziewałam - powiedziała Kakareko.

Statua ma 93 m wysokości, co stanowi mniej niż połowę wielkości Pałacu Kultury i Nauki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Będzie przełom ws. wiz do USA?

Autorem tego pomnika jest Frederic August Bartoldi, który miał podczas projektowania dwie, dość nietypowo zestawione muzy. Wzorem ciała Statuy była kochanka Bartoldiego, natomiast twarz inspirowana była obliczem jego matki.

Ze Statuą Wolności wiąże się bogata symbolika. Trzymana przez nią pochodnia nawiązuje do postępu, a tablica to amerykańskie prawo. Nie każdy zauważa natomiast pęknięty łańcuch u nogi kobiety, który nawiązuje oczywiście do wyzwolenia. Autor musiał jednak nieco przykryć go szatą, bo mógłby budzić duże kontrowersje. Figura powstała bowiem w okresie nasilonej segregacji rasowej, kiedy niewolnictwo nadal było jeszcze trudnym tematem.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawostek na temat Statuy Wolności, wysłuchaj zapisu audycji "Stacja Kultura".

bk, ac

Czytaj także

San Francisco - scena zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 07:50
"Ślady zbrodni" to opowieść o świecie kryminalnym San Francisco. Można powiedzieć, że to relacja z pierwszej ręki, bo autor - Richard A. Grzybowski przez wiele lat pracował w tamtejszym Wydziale Zabójstw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kuchnia USA to nie hamburgery, a mieszanka kultur

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:05
Ogromne hamburgery, tony frytek i gazowane napoje, w efekcie otyłość 70 procent amerykańskiego społeczeństwa. W kontrze Michelle Obama uprawiająca warzywa w ogrodzie Białego Domu i walka z nadwagą. Jak jedzą Amerykanie? Jaka jest ich kuchnia?
rozwiń zwiń