Kuchnia USA to nie hamburgery, a mieszanka kultur

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:05
Ogromne hamburgery, tony frytek i gazowane napoje, w efekcie otyłość 70 procent amerykańskiego społeczeństwa. W kontrze Michelle Obama uprawiająca warzywa w ogrodzie Białego Domu i walka z nadwagą. Jak jedzą Amerykanie? Jaka jest ich kuchnia?
Audio
  • Paulina Kakareko i Sebastian Smoliński, organizatorzy konferencji Thinking Food, opowiadają o kuchni amerykaskiej i jej różnorodności (Czwórka/Na cztery ręce)
Kuchnia USA to nie hamburgery, a mieszanka kultur
Foto: Glow Images/East News

Kuchnia Amerykanów jednoznacznie kojarzy nam się z hamburgerami, stekami i grillem, potrawami bogatymi w tłuszcz, z dodatkiem sosu barbecue. Paulina Kakareko i Sebastian Smoliński, organizatorzy konferencji Thinking Food, która odbędzie się w warszawskim Centrum Studiów Amerykańskich chcą odmienić ten obraz, zawalczyć ze stereotypami. Ich zdaniem najlepszym słowem, które trafnie określa kuchnię USA jest: wielokulturowość.
- Dociera do nas dużo sygnałów o kulturze Stanów Zjednoczonych. Jest ona kulturą dominującą na świecie, dlatego nie dziwi fakt, że potrafimy wymienić potrawy, które obecne są choćby w filmach zza oceanu - mówi Sebastian Smoliński. - Jednak Stany to olbrzymi kraj i zróżnicowanie tamtej kuchni jest ogromne. To nie są tylko naleśniki i hamburgery.
Wiele osób interpretuje kuchnię USA jako kuchnię Nowego Jorku. Trudno zaprzeczyć, że właśnie to miasto staje się dziś kulinarną stolica Stanów, choć goście Czwórki zachęcają by wybrać się na wyprawę w poszukiwaniu smaków. W różnych dzielnicach dostaniemy potrawy z całego świata. Paulinie Kakareko udało się np. skosztować kuchni amiszów.

Przeczytaj także: Nie wymagamy, więc dostajemy żywność drugiej kategorii.
Ewa Mierzejewska, dziennikarka Czwórki, odwiedziła USA już kilka razy. Podczas swojej ostatniej wizyty zaobserwowała dużo zmian na lepsze. - W menu uwzględniona jest liczba kalorii danego dania, a zamawiając kanapkę zawsze mamy do wyboru pieczywo pełnoziarniste - wyjaśnia. - Mimo to wciąż nie zrezygnowano z wielkich porcji, których zjedzenie dla Europejczyka jest prawie niemożliwe.

Konferencja o amerykańskich daniach nie może obyć się bez znaczenia niektórych posiłków. Na całym świecie coca-cola stała się już symbolem wolności, a hamburger globalizacji. Organizatorzy bez problemu udowodnią, że amerykańskie jedzenie to coś więcej niż hamburgery, frytki i napoje gazowane, zaprezentują przybyły z Włoch, rozwijający się w Stanach ruch Slow Food, prelegenci zdradzą też tajniki amerykańskiej kuchni żydowskiej i kuchni afro-amerykańskiej, wywodzącej się z tradycji niewolniczej.

Sprawdź też: Jak mądrze kupować żywność?
(pj/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka USA żywność
Czytaj także

Ile jest cukru w cukrze?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 15:47
Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła nowe dawki dla dziennego spożycia cukru. A rządy wielu krajów, w tym Polski, chcą wprowadzić podatek od słodzonych napojów. O co toczy się ta wojna? Czy cukier to naprawdę biała śmierć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śniadanie do pracy - weź sałatkę, nie kanapki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 12:00
70 procent pracujących Polaków je w pracy drugie śniadanie. To ładny wynik, jednak jak mówią eksperci, nie powinien być to nasz jedyny posiłek w trakcie ośmiu godzin. Warto też zadbać, by tradycyjne kanapki zastąpić innymi propozycjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marnowanie jedzenia. Jak rozwiązać ogólnoświatowy problem?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
Podczas świąt nasze stoły często uginają się pod ciężarem jedzenia. Okazuje się jednak, że część frykasów, które przygotowuje się w tradycyjnych polskich domach przez kilka dni z takim namaszczeniem… ląduje w koszu na śmieci. Rocznie Polacy wyrzucają bowiem aż 9 mln ton żywności.
rozwiń zwiń