Festiwal Globaltica świętuje jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 15:00
Kilkudniowa podróż do świata różnych kultur, brzmień i obyczajów. Tak najkrócej można podsumować festiwal Globaltica, który rozpocznie się 23 lipca w Gdyni.
Audio
  • Festiwal Globaltica odbędzie się w tym roku po raz 10. (Czwórka/Stacja Kultura)
Zespół Same Suki
Zespół Same SukiFoto: mat. prasowe

W tym roku odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja imprezy. Gość "Stacji Kultura" - Piotr Pucyło, szef artystyczny wydarzenia, przypomniał z tej okazji pierwszą odsłonę. - Można powiedzieć, że to dopiero dziesiąty raz, ale dla nas to już dziesiąty raz. Formuła festiwalu i jego rozmach przez ten czas zmieniły się diametralnie. Zaczynaliśmy od imprezy klubowej, na której było zaledwie czterech artystów i ok. 250 widzów. Teraz przychodzi ich dziennie ok. pięciu tysięcy. Nie zastanawialiśmy się nad tym, jak Globaltica się rozwinie, wszystko rozwijało się samo.
Pucyło przyznał, że zamierzeniem, które przyświecało festiwalowi, było edukowanie odbiorców i wprowadzanie ich w świat muzyki, którą niezwykle rzadko można było usłyszeć w radiu i telewizji. - Łączyło się z tym od razu też otwarcie ludzi na inne kultury, co nierozweralnie łączy się z muzyką etno. Przedstawiamy nowe brzmienie dawnych instrumentów, zabieramy słuchaczy w nieznane im bliżej rejony i trochę tak naokoło odkrywamy rodzime, polskie skarby kultury i muzyki - wyjaśnił gość Czwórki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Muzyczna podróż z Festiwalem Globaltica

Na program tegorocznej edycji złożą się koncerty, różnorodne warsztaty, wernisaże, pokaz filmów i spektakl dla dzieci "Braciszek i Siostrzyczka". Na scenie muzycznej zaprezentują się m.in. Namar Kassey z Nigru, Kolektif Istanbul z Turcji, wyjątkowa grupa uchodźców ze Sierra Leone - Sierra Leone's Refugee All Stars, ale też polscy muzycy - Mosaik i Same Suki (na zdjęciu). - Nasza impreza ma ciągle charakter bardziej lokalny, dla osób z Trójmiasta. Chcielibyśmy jednak wychodzić dalej. Mamy nadzieję, że z każdą edycją będzie się to nam coraz lepiej udawało - optymistycznie podsumował Pucyło.
Festiwal Globaltica odbędzie się w dniach 23-26 lipca w Gdyni.
ac/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka folk Gdynia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

DAGADANA: inspiruje nas świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 17:00
- W naszą polsko-ukraińską tkankę wpuściliśmy trochę amerykańskiej krwi i okazało się, że to działa - mówi Daga Gregorowicz. - Tak oto do naszego składu dołączył Frank Parker i nagrał z nami "List do ciebie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ŝanĝo: muzyka, która zmienia wibracje Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 12:00
Zespół Ŝanĝo powstał w 2011 roku z inicjatywy Kamila "Ronina" Rogińskiego. Grupa łączy muzykę i taniec, wpisując się w nurt world music. Światło dzienne ujrzała właśnie ich płyta "Zmiana wibracji Ziemi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folkowisko 2014 - kultura jest babą!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 13:13
Tegoroczny temat Festiwalu Kultury Pogranicza to nie tylko świetna zabawa przy muzyce etnicznej. Folkowisko 2014 ma na celu przybliżenie nie dostrzeganej, a nawet nie docenianej roli kobiet w życiu codziennym.
rozwiń zwiń