Transatlantyk: otwarty, odważny, glokalny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 08:30
Grażyna Szapołowska, Katarzyna Herman, Marta Nieradkiewicz, Alan Starski, Bartosz Gelner i Arkadiusz Jakubik pojawią się na Transatlatyku. Festiwal stworzony przez kompozytora A.P. Kaczmarka prezentuje najlepsze światowe kino i muzykę. Tegoroczna edycja rozpocznie się 8 sierpnia.
Audio
  • Poznaj szczegóły programu tegorocznej edycji Transatlantyk Festival (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Cztery Lwy, który będzie pokazywany w sekcji Kino Łóżkowe na festiwalu Transatlantyk
Kadr z filmu "Cztery Lwy", który będzie pokazywany w sekcji "Kino Łóżkowe" na festiwalu TransatlantykFoto: mat. promocyjne/Transatlantyk Festival

- Jesteśmy otwarci, odważni i glokalni. Przy czym glokalność rozumiemy jako ideę polegająca na działaniach lokalnych, które mają wpływ na rzeczy globalne - tłumaczy Jacek Sobczyński z biura prasowego festiwalu. - Wpisują się w nią artyści nagradzani przez nas Transatlantyk Glocal Hero. Rok temu ten tytuł otrzymała Yoko Ono, której twórczość nierozerwalnie jest związana z Nowym Jorkiem, ale jej przesłanie idzie na cały świat. W tym roku uhonorowaliśmy tym wyróżnieniem pochodzącą z Indii prof. Gayatri Chakravorty Spivak. To wybitna filozofka i działaczka społeczna, która swoje życie poświęciła działaniom antykolonialnym i zgłębianiu zagadnień związanych z rozwojem imperializmu i globalizacji.

W sumie do Poznania przyjedzie ponad 70 wybitnych gości z Polski i i z zagranicy - producentów, reżyserów filmowych, kompozytorów, aktorów, fotografów, znanych publicystów, a także wielu aktywistów.

Plakat
Plakat festiwalu

Transatlantyk Festival Poznań potrwa do 14 sierpnia. W jego programie znajdą się nie tylko koncerty, konkursy kompozytorskie, spotkania, panele dyskusyjne, ale także pokazy filmów. W kilkunastu sekcjach tematycznych zostanie wyświetlonych ponad 120 obrazów, zaplanowano również premierowe pokazy filmów z Sundance i Berlinale.

- Jak dotąd największym zainteresowaniem cieszyła się sekcja "Kino Łóżkowe". I na te seanse biletów już nie ma - oświadcza gość "Stacji Kultura". - Wymyśliliśmy sobie formułę, która zakłada, że nasi widzowie będą oglądać filmy we własnych łóżkach. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt posłań z baldachimami, w które wmontowaliśmy projektory. W takich warunkach nikt w naszym kraju filmów nie pokazuje. Być może dlatego bilety na pokazy rozeszły się w ciągu paru godzin.

(kul/kd)

Czytaj także

PlenAir Czwórki w Białymstoku - to był gorący dzień!

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 18:22
W ramach wakacyjnej akcji "PlenAir" Czwórka zawitała do Białegostoku. Towarzyszyły nam rekordowe upały, które na szczęście nikomu nie przeszkodziły w doskonałej zabawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Ochojska: "Czarodziejską górę" czytam przynajmniej raz w roku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 19:30
Plaża, piknik nad jeziorem, albo hamak gdzieś w cieniu drzew - to idealne miejscówki na wakacyjną lekturę. W cyklu "Gorące strony" znane postaci życia publicznego polecają swoje ulubione książki na lato. Co czyta Janina Ochojska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniane biblioteki - dlaczego Polacy nie czytają książek?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 14:00
Wielu z nas biblioteki kojarzą się z nudnym miejscem z niezliczonymi rzędami książek oraz starszymi bibliotekarkami łypiącymi na nas oczami spod okularów. Nic więc dziwnego, że coraz mniej osób odwiedza te miejsca.
rozwiń zwiń