Janina Ochojska: "Czarodziejską górę" czytam przynajmniej raz w roku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 19:30
Plaża, piknik nad jeziorem, albo hamak gdzieś w cieniu drzew - to idealne miejscówki na wakacyjną lekturę. W cyklu "Gorące strony" znane postaci życia publicznego polecają swoje ulubione książki na lato. Co czyta Janina Ochojska?
Audio
  • Janina Ochojska poleca książki na lato (Czwórka/Stacja Kultura)
Szefowa PAH, Joanna Ochojska, zawsze znajdzie czas na dobrą lekturę
Szefowa PAH, Joanna Ochojska, zawsze znajdzie czas na dobrą lekturęFoto: Wojciech Kusiński

Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej przyznaje, że nie ma jednej ulubionej książki. Tych tytułów jest znacznie więcej. - W mojej biblioteczce najwięcej miejsca zajmuje literatura faktu. Jest też proza Wiesław Myśliwski - mówi Janina Ochojska. - Ale najchętniej i najczęściej wracam do "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna.

Co w wakacje czyta Magdalena Różczka? >>>>

Dwutomowa powieść niemieckiego pisarza ukazała się w 1924 roku. Pierwotnie "Czarodziejska góra" zakrojona była na krótkie opowiadanie, po dwunastu latach pracy i przemyśleń autora, stała się jednym z najważniejszych głosów na temat kondycji moralnej i intelektualnej Europy XX wieku.

Czytaj także: Magda Mołek kocha reportaże >>>

- Po raz pierwszy z tym tytułem zetknęłam się na studiach - wspomina bohaterka cyklu "Gorące strony". - To było moje objawienie. Jako, że jestem niepełnosprawna, z chorowaniem i pobytem w szpitalu miałam dużo do czynienia. To pozwoliło mi jeszcze bardziej zidentyfikować się z głównym bohaterem.

Okładka
Okładka książki

W "Czarodziejskiej górze" jest nim Hans Castorp, młody Niemiec z Hamburga, który przybywa do sanatorium "Berghof" w Szwajcarii, w odwiedziny do swego kuzyna. Zaplanowany na trzy tygodnie pobyt przedłuża się do siedmiu lat, a przerywa go wybuch I wojny światowej. Przez cały ten czas Castorp jest uważnym obserwatorem sanatoryjnego życia. - Ta opowieść natchnęła mnie do rozmyślań o człowieku chorym. O jego roli w świecie. Ale też o możliwościach, jakie ta choroba mu stwarza - opowiadaOchojska. - Książka napisana jest pięknym językiem, a niektóre frazy zostaną ze mną na zawsze.

Dzieło Tomasza Manna doczekało się także filmowej adaptacji. W 1982 roku "Czarodziejską górę" na duży ekran przeniósł Hans W. Geissendörfer, twórca m. in. nominowanego do nagrody Złoty Niedźwiedź obrazu "Gudrun".

Cykl "Gorące strony" gości w "Stacji Kultura" w każdy poniedziałek.

(kul/kd)

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwiazd naszych wina - książka, którą zachwycił się świat

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:00
"Gwiazd naszych wina" to książka, która nie tchnie tanim sentymentalizmem, ale autentycznie porusza. Na całym świecie sprzedano już 9 milionów egzemplarzy powieści, a jej autor, John Green, znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata według "Time'a".
rozwiń zwiń