Hłasko w świecie slumsów i hipsteriady w nowej powieści Czubaja

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 07:15
- Jeśli chodzi o autorów kryminałów i thrillerów, to w swoich powieściach najchętniej rozstają się z politykami - mówi Mariusz Czubaj. Akcja jego najnowszej książki "Martwe popołudnie" dzieje się w świecie sfer rządzących, biznesmenów i ludzi mediów.
Audio
  • Rozmowa z Mariuszem Czubajem o książce "Martwe popołudnie" (Czwórka/Stacja Kultura)
Mariusz Czubaj w studiu Czwórki
Mariusz Czubaj w studiu CzwórkiFoto: fot. Ola Górska

W hotelu zostaje zastrzelony parlamentarzysta. Zabójstwo, które wygląda na egzekucję, budzi niepokój wśród polityków. Kilka tygodni później Marcin Hłasko dostaje zlecenie: ma odnaleźć Daniela Okońskiego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmena, ale zniknął bez śladu. Hłasko rozpoczyna poszukiwania, krążąc po warszawskich slumsach i hipsterskich klubach, wkracza w świat polityki, szantażu, narkotyków, dużych pieniędzy i mediów.

Taki jest punkt wyjścia dla "Martwego popołudnia", nowej książki Mariusza Czubaja

Czytaj także: Mariusz Czubaj - antropolog, fan sportu i kryminałów [WYWIAD] >>>

- Są tacy, którzy mówią, że to ja rozpętałem aferę podsłuchową, żeby mieć darmową reklamę dla książki - śmieje się Mariusz Czubaj. - Ale u mnie jest więcej hedonizmu, kokainy i seksu.

Okładka
Okładka książki

Są też bezwzględni przedstawiciele świata mediów. - Prawie dekadę spędziłem w tym środowisku jako dziennikarz "Polityki" i mam wrażenie, że odszedłem we właściwym momencie - mówi gość "Stacji Kultura". - Bardziej jednak chodziło mi o pokazanie węzła, który łaczy politykę, świat biznesu i media. I ten układ, w moim przekonaniu, bywa niebezpieczny. Zwłaszcza kiedy rządzą nim niejasne reguły.

W "Martwym popołudniu" debiutuje także nowy bohater - Marcin Hłasko – niegdyś policjant, a dziś ekspert zajmujący się sprawami bezpieczeństwa w firmach. -  Zależało mi, żeby wprowadzić do opowieści warszawski klimat. Stąd też Hłasko zajada się tak modnymi w stolicy hamburgerami, mieszka w domku fińskim na Jazdowie i odwiedza hipsterskie kluby na placu Zbawiciela - wyjaśnia pisarz. - I przyznam szczerze, że cieszę się kiedy od czytelników słyszę, że wyszła mi fajna, miejska książka.

Posłuchaj całej rozmowy z Mariuszem Czubajem.

(kul, ac)

Czytaj także

Niezwykłe pasje Wisławy Szymborskiej. "Kochała kicz, pocztówki i popielniczki"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 10:00
Nie było jej stać na drogie prezenty, ale zawsze dla każdego miała jakiś upominek. Ponad wszystko ukochała sobie kiczowate widokówki i szuflady. Oto kilka ciekawostek z życia Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Seweryn zauroczona Murakamim

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 07:00
Marię Seweryn znamy z licznych ról w spektaklach teatralnych. Niedawno zajęła się też reżyserią. Jednak okazuje się, że teatr to nie jedyna pasja aktorki. Od lat wciąga ją literatura, w Czwórce zdradza, iż "właśnie jest w samym środku Murakamiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 16:00
Michał Piróg zdradził w Czwórce, dlaczego jako dziecko marzył o przeczytaniu "Quo Vadis" Sienkiewicza i jakie wrażenie zrobiła na nim książka francuskiego autora Mathiasa Malzieu "Mechanizm serca".
rozwiń zwiń