Sonia Bohosiewicz: uwielbiam czytać biografie wielkich ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 08:00
Sonię Bohosiewicz można ostatnio oglądać na scenie Teatru Polonia w Warszawie w monodramie "Chodź ze mną do łóżka" w reżyserii Adama Sajnuka. Choć aktorka ma mnóstwo obowiązków, bardzo lubi czytać i robi to w każdej wolnej chwili.
Audio
  • Sonia Bohosiewicz poleca książki na lato, m.in. biografię Grety Garbo (Czworka/Stacja Kultura)
Sonia Bohosiewicz podczas próby spektaklu Ich Czworo Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra w Teatrze Polonia
Sonia Bohosiewicz podczas próby spektaklu "Ich Czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra w Teatrze PoloniaFoto: Rafał Guz

- Bardzo boleję nad tym, że moje czytanie jest za każdym razem wyzwaniem godnym wejścia na Kilimandżaro, niesamowitym wyczynem - opowiada Sonia Bohosiewicz w rozmowie z Czwórką. - Niemal zawsze, gdy siadam do książki, odrywają mnie od niej dzieci.

Mimo to aktorka przyznaje, że codziennie stara się znaleźć chwilę, by to robić. - Czytanie przenosi mnie w inny świat, dzięki książkom życie staje się dużo bardziej ciekawe - mówi.

Bohosiewicz uwielbia reportaże. Ostatnio zaczytywała się w prozie Joanny Bator. - Ale cenię też literaturę kobiecą, a biografie są moim konikiem - dodaje. Dlatego słuchaczom Czwórki Bohosiewicz poleca na wakacje biografię Grety Garbo pt. "Moja miłość", autorstwa Elen Madson. - Jest to przecudna historia o pięknej aktorce, nazywanej "zimnym płomieniem Szwecji". Niesamowita książka - opowiada Bohosiewicz.

Czytaj także Michał Piróg: Sienkiewicz ukształtował mój charakter <<<

Gwiazda ceni jednak także literaturę historyczną. - "Dziennik Powstańca", autorstwa Zbigniewa Czajkowskiego-Dembczyńskiego to opowieść o 18-letnim chłopcu, który walczy w Powstaniu wraz z Kamilem Baczyńskim. Jest też obecny przy śmierci poety - opowiada Bohosiewicz. - Widzi to oczami z jednej strony naiwnego młodzieńca, a z drugiej - dojrzałego człowieka.

Jakie jeszcze książki Sonia Bohosiewicz poleca na wakacje słuchaczom Czwórki? Zapraszamy do wysłuchania nagrania calej rozmowy z aktorką z audycji "Stacja Kultura".

(kd, ac)

Czytaj także

Co czytają dziennikarze Czwórki?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 14:00
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto, którego celem jest promocja czytelnictwa. Z tej okazji jednak mamy dla Was niespodziankę! :)
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takeshi. Cień śmierci" - miłość i zdrada w średniowiecznej Japonii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 11:30
Niedawno światło dzienne ujrzała książka Mai Lidii Kossakowskiej pt. "Takeshi. Cień śmierci". - To wcale nie jest krwawa lektura - przekonuje autorka. - Raczej historia o miłości i zemście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowe, kochanki i anarchistki - kobiety, które zawładnęły Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:00
Fascynujące kobiety: władczynie, ale także żony i kochanki. Ich losy postanowił spisać dziennikarz i historyk Jean des Cars w książce "Kobiety, które zawładnęły Europą". - Każda z nich była wyjątkowa, choć nie o każdej słyszał świat - mówi pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michalina Wisłocka - zapomniana "pani od seksu"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:00
Książka Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania", wydana w 1976 roku, rozeszła się w rekordowym nakładzie. W Czwórce zagościła Violetta Ozminkowski, autorka biografii "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
rozwiń zwiń