Zamek Drakuli z windami w studni

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 14:00
Wampir z Transylwanii czyli Drakula jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci popkultury. W samej Rumunii dużo istotniejszy jest Vlad Palownik.
Audio
  • Olga Mickiewicz zdradza tajemnice Drakuli i jego zamku w Branie (Czwórka/Stacja Kultura)
Zamek w Branie - uznawany za siedzibę Drakuli
Zamek w Branie - uznawany za siedzibę Drakuli Foto: źr. Wikipedia/CC/Myrabella

Drakula świetnie przyciąga turystów do Rumunii, jest dla nich bardzo ważny, o wiele ważniejszy niż dla samych Rumunów.
- Dla nas bardziej istotna jest postać historyczna, niż mit Drakuli - mówi Ruxandra Ana z Rumuńskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. - Turyści nie widzą różnicy między tymi postaciami. Dla nich nie jest też istotne dokładne miejsce zamieszkania Vlada Palownika, władcy Rumunii będącego pierwowzorem słynnego wampira.
Jednym z zamków kojarzonych z Drakulą jest zamek w Branie, średniowieczna budowla na szczycie góry, w której Vlad Palownik spędził zaledwie kilka dni. Na terenie Transylwanii jest wiele zamków, w różny sposób związanych z tym władcą. Jego główną siedzibą była miejscowość Penari.

W Branie zamieszkała, podczas swego władania, królowa Maria, która zleciła przebudowę zamku. Zainstalowała m.in. windy w studni, które zwoziły mieszkańców 60 metrów pod ziemię, do tunelu prowadzącego do parku w dolinie. Dodatkowo zadbała by w zamku zainstalowano 3 kabiny telefoniczne i elektrownię turbinową, która zapewniała prąd dla zamku i trzech okolicznych miejscowości.

Czytaj też: Mamałyga najlepiej smakuje w kraju Drakuli
Córka królowej zamek przebudowała na szpital, w którym potem pracowała. Po II wojnie światowej twierdzę przejęli komuniści, a dziś mieści się w niej muzeum historyczne - w którym wciąż największą atrakcją jest odnajdywanie przejść między piętrami.
(pj/kul)

Czytaj także

Rumunia - kraj bardzo nieoczywisty

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 20:32
– Jeszcze kilka lat temu był to kraj przez Polaków zupełnie nieodkryty - mówi Ruxandra Ana, dyrektorka Rumuńskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. – Natomiast dziś na ulicach miast bardzo często słychać język polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Rumunia kinem silna

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 16:30
Ofensywa kina rumuńskiego staje się faktem. Specyficzne poczucie humoru i zdolność interesującego opisywania nowej rzeczywistości, kilka lat po obaleniu komunizmu, stanowią jego największe atuty. Jakie są inne? I czy tylko ze względu na kino warto się zainteresować tym krajem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pałac Parlamentu - tak rządzi się w Bukareszcie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 15:30
Na pierwszy rzut oka wygląda jak maszyna do pisania. Być może nie zachwyca urodą, ale imponuje wielkością. Pałac Parlamentu, dawniej znany jako Dom Ludu, znajduje się w Bukareszcie i jest jedną z największych budowli na świecie.
rozwiń zwiń