Pałac Parlamentu - tak rządzi się w Bukareszcie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 15:30
Na pierwszy rzut oka wygląda jak maszyna do pisania. Być może nie zachwyca urodą, ale imponuje wielkością. Pałac Parlamentu, dawniej znany jako Dom Ludu, znajduje się w Bukareszcie i jest jedną z największych budowli na świecie.
Audio
  • Dziennikarz Adam Burakowski opowiada historię największego budynku w Rumunii, zwanego niegdyś Domem Ludu (Czwórka/Stacja Kultura)
Pałac Parlamentu dawniej znany jako Dom Ludu to największy budynek w Rumunii. Widać go nawet z Księżyca
Pałac Parlamentu dawniej znany jako Dom Ludu to największy budynek w Rumunii. Widać go nawet z KsiężycaFoto: wikipedia.org/CARPATHIANLAND

65 tysięcy metrów kwadratowych, 12 kondygnacji w górę, 8 pieter w dół i 1100 pomieszczeń - tak w liczbach prezentuje się, drugi po Pentagonie, budynek świata - rumuński Pałac Parlamentu.

Czytaj także: Rumunia - kraj nieoczywisty >>>

- Jest to, wybudowany przez komunistycznego dyktatora Nicolae Ceausescu, tak zwany Dom Ludu - mówi Adam Burakowski, autor monografii "Geniusz Karpat". - Prace ruszyły w 1983 roku, nadzorował je sztab 700 architektów i 20 tysięcy robotników.

Obiekt w całości został wykonany z materiałów pochodzących z Rumunii. Zużyto milion metrów sześciennych marmuru pozyskiwanego z Transylwanii, trzy i pół tysiąca ton kryształu do skonstruowania 480 żyrandoli, na sufitach zamontowano 1409 mniejszych punktów świetlnych, wykorzystano 700 tysięcy ton stali i brązu do wykonania monumentalnych drzwi i okien, do pokrycia drewnianych posadzek i parkietów zużyto 900 tysięcy m3 drewna.

Zobacz: Wieża Eiffla - paryska "Żelazna Dama" >>>

- Te dane robią wrażenie, sam budynek już nie, choć jest największą atrakcja turystyczną Bukaresztu - mówi dziennikarz Polskiego Radia. - Na pewno warto go zobaczyć.

Pałac
Pałac Parlamentu w Bukareszcie

Pałac posiada monumentalny balkon, zwany "balkonem prezydenckim" z którego Nicolae Ceausescu miał wygłaszać przemowy do zgromadzonych na placu przed pałacem tłumów. Do dzisiaj jedyną osobą, która przemawiała z tego miejsca do ludzi pozostaje Michael Jackson, który przyjechał do Bukaresztu w 1992. Wypowiedział wówczas słowa: "I love you people of Budapest!" - "Kocham Was, mieszkańcy Budapesztu" myląc stolicę Rumunii ze stolicą Węgier, co wywołało niesmak i rozczarowanie.

Po upadku dyktatora w 1989 roku, budowany od pięciu lat pałac był w większości ukończony, część jego skrzydeł jednak wciąż była niegotowa. Dziś w urządzonym z przepychem budynku mieszczą się muzea i siedziba rumuńskiego parlamentu.

Historię niezwykłych budynków na świecie prezentujemy co tydzień w "Stacji Kultura".

(kul/kd)

Czytaj także

Najpiękniejsze dworce kolejowe także znajdują się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 12:45
Z założenia powinny być wizytówką miast, jednak w ostatnich latach przeważnie odstraszały. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie w Polsce znajdują się najpiękniejsze dworce kolejowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janina Ochojska: "Czarodziejską górę" czytam przynajmniej raz w roku

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 19:30
Plaża, piknik nad jeziorem, albo hamak gdzieś w cieniu drzew - to idealne miejscówki na wakacyjną lekturę. W cyklu "Gorące strony" znane postaci życia publicznego polecają swoje ulubione książki na lato. Co czyta Janina Ochojska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
- Jak się ma 20 lat, to nic nie jest straszne. Inaczej się wszystko przeżywa i jest to po prostu fajna przygoda - mówi Włodzimierz Zientarski o podróżowaniu autostopem. Jazda w ten sposób wiąże ze sobą wiele ciekawych i niezapomnianych przygód, ale również może być niebezpieczna.
rozwiń zwiń