Christiania - oaza hipisów wciąż przyciąga tych, którzy odrzucają zasady

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 16:00
Wydawało by się, że hipisi swój najlepszy czas mają już za sobą. Wciąż jednak są miejsca, gdzie można ich spotkać, wciąż żywa jest legenda Christianii.
Audio
  • Christiania - wyjątkowa dzielnica Kopenhagi i oaza hipisów z dawnych lat (Czwórka/Stacja Kultura)
Wejscie do Christianii
Wejscie do ChristianiiFoto: źr. Wikipedia/CC/Bruno Jargot

Christiania to wyjątkowa dzielnica Kopenhagi, hipisowska enklawa, rodzaj wolnego miasta. Bogusława Sochańska, dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury pamięta to miejsce jeszcze z lat 70. - Pewnie też sporo osób w Polsce, z pokolenia ludzi w średnim wieku, pamięta Christianię z tamtych lat, gdy była pewnym objawieniem - mówi ekspertka. - Wielu chciało Christianię zobaczyć, być tam choć przez chwilę.
Christiania była uosobieniem buntu przeciwko opresyjności systemu społecznego, wyrazem marzenia o życiu w miejscu, gdzie nie obowiązują reguły narzucane przez innych, tylko gdzie żyje się według reguł wybranych przez społeczność.

Czytaj także: Dania tak ładna jak Holandia <<<

Christiania
Christiania źr. Wikipedia/CC/Marco Zanferrari

- Miejsce to przyciągało przede wszystkich ludzi pragnących wolności, artystów, studentów. To oni w latach 70. zajęli opuszczone koszary należące do duńskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, który ten teren porzuciło w 1970 roku - opowiada Sochańska. - Początkowo urządzano tam place zabaw dla dzieci, po pewnym czasie zaczęto się osiedlać i budować własne domy.

Sprawdź także: Dania to kraj szczęśliwych ludzi

Dziś mieszkańcy Christianii podporządkowują się obowiązującym w Danii prawom, płacą podatki. Do ogólnie obowiązujących przepisów odnoszą się niechętnie, ale w zamian przestrzegają własnego kodeksu utworzonego w 1994 roku, który zabrania posiadania broni i używania kamizelek kuloodpornych na terenie dzielnicy, a także biegania - czemu akurat biegania i dlaczego mówi się, że dzielnica ma już lata swej świetności za sobą dowiesz się, słuchając załączonego materiału ze "Stacji Kultura".

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Dania
Czytaj także

UE traci bilion euro przez oszustów podatkowych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:01
"To niemal tyle samo co wartość PKB w Hiszpanii albo cały siedmioletni budżet Unii. I tysiąc razy więcej niż uzgodniona pomoc finansowa dla Cypru..."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autostopem za koło podbiegunowe

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 08:00
Michał Łęgowski postanowił przejechać autostopem 10 tysięcy kilometrów i dotrzeć na najdalej wysunięty na północ punkt Europy. Udało się. - Gdy postawiłem tam nogę, wzruszenie odebrało mi mowę - wspomina gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj sekrety duńskiej mody

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 18:00
Centrum Expo XXI na ul. Prądzyńskiego w Warszawie będzie od 4 do 6 kwietnia gospodarzem dużej i bardzo modnej imprezy. Tym razem na Warsaw Fashion Weekend czeka nas edycja duńska.
rozwiń zwiń