Jurek Owsiak książki kupuje w supermarkecie

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 13:00
Najpierw rozkręcał Letnie Zadymy w Środku Zimy, potem nakręcił nas, Polaków do bezinteresownego pomagania. Jurek Owsiak - szef najgłośniej grającej orkiestry w Polsce - opowiedział nam o swoich ulubionych książkach.
Audio
  • Jurek Owsiak opowiada o swoich ulubionych książkach (Czwórka/Stacja Kultura)
Jurek Owsiak opowiedział nam o swoich ulubionych książkach - nie tylko na lato
Jurek Owsiak opowiedział nam o swoich ulubionych książkach - nie tylko na latoFoto: Czwórka

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i organizator Przystanku Woodstock najchętniej czyta biografie artystów, ale jego pierwsza literacka fascynacja nie miała nic wspólnego z gwiazdami sceny, tylko z Remarquem. - Miałem naście lat, kiedy w moje ręce trafiła powieść Ericha Remarque'a "Na Zachodzie bez zmian" - wspomina Jurek Owsiak. - Antywojenne przesłanie tej książki w znacznym stopniu ukształtowało mój pacyfistyczny światopogląd.

Czytaj także: Zygmunt Miłoszewski: czytam podłe książki i Mackiewicza >>>

To opowieść o grupie szkolnych przyjaciół, którzy za namową swojego nauczyciela zaciągają się do wojska. Młodzieńcze ideały i chęć walki za kraj okazują się niczym w porównaniu z okrucieństwem wojny. Koledzy ze szkolnej ławki patrzą na śmierć innych i sami uczą się umierać. Pierwsze niemieckie wydanie ukazało się w styczniu 1929. W ciągu roku sprzedano milion egzemplarzy książki w samych Niemczech, następny milion rozszedł się za granicą. Na podstawie ksiązki w 1930 roku nakręcono obraz pod tym samym tytułem, który zdobył dwa Oscary, w tym za najlepszy film. Dzieło wyreżyserował Lewis Milestone. Druga ekranizacja powieści powstała w 1979 roku.

Jeśli chodzi o książkowe zakupy, gość "Stacji Kultura" bywa wybredny. - Ze względu na ogrom wydawniczych nowości ja po prostu boję się wchodzić do księgarń - mówi. - Książki kupuje w innych miejscach. Na przykład w supermarkecie, gdzie mam dostęp do najpopularniejszych tytułów, albo w sieci sklepów z tanimi książkami, gdzie nie tylko nie zrujnuję sobie portfela, ale czasami trafiam na prawdziwe perełki.

Zalicza się do nich autobiografia Roda Stewarta, w której legenda rock & rolla po raz pierwszy tak szczerze opowiada o swoim niezwykłym życiu i karierze muzycznej.

Zobacz: Co czyta Sonia Bohosiewicz >>>

- Ten facet ma skończone zaledwie siedem klas, a inteligencją przewyższa niejednego dyplomowanego magistra - śmieje się Jurek Owsiak. - Podziwiam go za dystans jaki ma do siebie. Że potrafi się śmiać z tego, że jest uzależniony od luksusu. Że ściga się z Eltonem Johnem na coraz nowsze modele samochodów. Ale przy okazji tak pięknie opowiada o swoich pasjach. Jest zapalonym modelarzem i kiedy nie gra, czas spędza na budowaniu kolejowych makiet. Nawet w trakcie tournée. Wtedy za warsztat służy mu apartament w hotelu.

Z Jurkiem Owsiakiem rozmawiała Olga Mickiewicz.

(kul/kd)

Czytaj także

Aneta Jadowska: Dora Wilk znów musi zmierzyć się ze złem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 11:35
W księgarniach można już kupić najnowszą powieść Anety Jadowskiej. "Egzorcyzmy Dory Wilk" przypadną do gustu tym, których pociągają kryminalne zagadki, jak i osobom, które lubią przenieść się w świat fantazji. Niekiedy bardzo mrocznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paulina Holtz ceni łotrzyka po przejściach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 13:47
W cyklu "Gorące strony" tym razem swoją ulubioną powieść opisała Paulina Holtz. Jej wybór z pewnością dla wielu będzie zaskakujący, bo aktorka wybrała "Shantaram" Gregorego Davida Robertsa. Pozycja ta nie doczekała się jak dotąd... polskiego tłumaczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kanon Komiksu" - tytuły, które trzeba znać!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 13:20
Komiks przez długie lata pozostawał na obrzeżach sztuki, bo też koneserów kultury wysokiej trudno było przekonać do tego, że książka z obrazkami może mieć wartość artystyczną. Na szczęście z czasem się to zmieniło, choć w Polsce komiks nadal pozostaje medium niszowym. Fani gatunku otrzymują teraz do rąk niezwykłe wydawnictwo "Kanon Komiksu".
rozwiń zwiń