"Kanon Komiksu" - tytuły, które trzeba znać!

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 13:20
Komiks przez długie lata pozostawał na obrzeżach sztuki, bo też koneserów kultury wysokiej trudno było przekonać do tego, że książka z obrazkami może mieć wartość artystyczną. Na szczęście z czasem się to zmieniło, choć w Polsce komiks nadal pozostaje medium niszowym. Fani gatunku otrzymują teraz do rąk niezwykłe wydawnictwo "Kanon Komiksu".
Audio
  • Komiksy, które trzeba znać prezentuje "Kanon Komiksów" (Czwórka/Stacja Kultura)
Kanon Komiksu ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont. W serii pojawi się m. in. Persepolis i V jak Vendetta
"Kanon Komiksu" ukazuje się nakładem wydawnictwa Egmont. W serii pojawi się m. in. "Persepolis" i "V jak Vendetta"Foto: Glow Images/East News

Pomysłodawcą cyklu jest pisarz, wydawca i redaktor naczelny Tomasz Kołodziejczak.

Czytaj także: "Fugazi" - muzyczny komiks o legendarnym klubie >>>

- Dorosło nowe pokolenie odbiorców popkultury, które nie patrzy na komiks jak na jarmarczną sztukę dla dzieci albo literaturę dla analfabetów - tłumaczy redaktor naczelny "Klubu Świata Komiksu". - Dla nich to pełnoprawna forma sztuki i alternatywa dla kina albo beletrystyki. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak poruszać się po świecie komiksów, bo tytułów jest mnóstwo. Z myślą o nich przygotowaliśmy nasz "Kanon Komiksu".

"Strażnicy"
"Strażnicy"

W kolekcji znajdą się dzieła wybitnych rysowników i scenarzystów takich jak Bilal, Eisner, Gaiman, Loisel, Manara, Miller, Moebius, Moore, Rosiński, Van Hamme.

- Do 1989 roku komiksu w Polsce nie było, na szczęście przez ostatnich 20 lat polscy fani tego gatunku mieli szansę nadrobić większość zaległości - mówi gość Czwórki. - W "Kanonie Komiksu" chcieliśmy zaprezentować te arcydzieła, które pojawiły się na naszym rynku dawno temu, w bardzo małych nakładach.

Jako pierwsze w serii ukazały się następujące tytuły: "Strażnicy", "Batman. Powrót Mrocznego Rycerza", "V jak Vendetta" oraz "Fins de siècle (Polowanie, Falangi Czarnego Porządku)".

Więcej o "Kanonie Komiksu" dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura" .

Rozmawiał Kuba Kukla.

(kul/kd)

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zygmunt Miłoszewski: Follett wciąga jak bagno

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 17:00
Książki mistrza polskiego kryminału towarzyszą nam w wakacyjnych podróżach. Bo też ten gatunek to idealna lektura na lato. My na plaży, pod palmą lub na szlaku czytamy Miłoszewskiego, a po co w tym czasie sięga sam autor?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks przełomu "88/89": dorośli będą go podkradać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 10:50
- Język komiksu celowo jest językiem retro, bo nie wyobrażaliśmy sobie, aby historię polskiego przełomu opowiedzieć inaczej - mówili w "Poranku Dwójki" Michał Rzecznik i Przemysław Surma, autorzy komiksu "88/89".
rozwiń zwiń