Podczas Skrzyżowania Kultur zagrają najwięksi z największych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 14:00
Festiwal Skrzyżowanie Kultur to jedna z największych imprez w Polsce, która promuje kulturową różnorodność. Podczas wydarzenia wystąpią artyści z całego świata. Od Polski, przez Madagaskar, aż po Koreę Południową.
Audio
  • O Festiwalu Skrzyżowanie Kultur opowiada Maciej Szajkowski (Czwórka/Stacja Kultura)
  • O jubileuszowej, 10 edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, opowiedziała jego współtwórczyni Marta Dobosz (Czwórka/Kontrkultura)
O tym, że elementy flamenco połączyć można z językiem awangardowej muzyki poważnej przekonuje hiszpański kompozytor Mauricio Sotelo
O tym, że elementy flamenco połączyć można z językiem awangardowej muzyki poważnej przekonuje hiszpański kompozytor Mauricio SoteloFoto: Glow Images/East News

W tym roku Festiwal Skrzyżowanie Kultur obchodzić będzie swoje 10. urodziny. Od początku swojej historii swoją twórczość na nim zaprezentowało ponad 177 artystów z przeszło 60 krajów. - To był festiwal, który spektakularnie eksplodował na koncertowej mapie nie tylko Polski, ale i świata. Dlatego, że od początku pojawiły się nazwiska, które wcześniej były jedynie w sferze marzeń. Od pierwszej edycji Skrzyżowania Kultur założeniem było, żeby zapraszać artystów z najwyższej półki. To się udaje realizować do dziś - mówi dziennikarz Czwórki, Maciej Szajkowski.

Czytaj także: Maria Pomianowska: Skrzyzowanie Kultur to świat w pigułce<<<

Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, będziemy mieć okazję posłuchać między innymi Nomfusi, która wystąpi w duecie z wirtuozem trąbki, Hugh Masekelą. - Jest to bardzo zjawiskowa pieśniarka, która ma ogromny talent wokalny i sceniczny. Znana jest z gatunku Afro-soul, w którym łączy muzykę korzenną Afryki z soulem - wyjaśnia Szajkowski. W ramach festiwalowego projektu "Sounds like Poland”, który prezentuje polskie zespoły etniczne, zagrają takie grupy jak Dagadana, Mosaik, czy Sutari.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur będzie trwać od 24 do 28 września w Warszawie.

Aby dowiedzieć się więcej o festiwalu i artystach, którzy się na nim pojawią, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Stacja Kultura".

Polecamy również serdecznie rozmowę Katarzyny Węsierskiej z Martą Dobosz, współtwórczynią festiwalu. Wywiad wyemitowano w "Kontrkulturze".

bc, ac

Czytaj także

"Pchełki" - eksperci od hop-siupu

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 18:00
Tworzą własny rodzaj muzyki, którą nazwali "hop-siup". Ich utwory są ściśle związane z rodzinnymi stronami artystów, Aleksandrowem Kujawskim. Mowa o zespole "Pchełki”, który po sześciu latach nieobecności na polskim rynku muzycznym wraca z nową płytą "Pan Hopsiup”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack White kocha zwierzęta. Wypchane zwierzęta...

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:22
Znany z zespołów The White Stripes, The Raconteurs i The Dead Weather, ale także solowej działalności, Jack White nigdy nie wstydził się swoich polskich korzeni. - Być może właśnie dlatego pokochał wypchane zwierzęta, z którymi tak często można się spotkać w domach w Polsce - zastanawiał się w Czwórce Bartek Koziczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie Combo Taneczne ożywia stare piosenki

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 15:15
Album "Przyznaj się" to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią stare piosenki i klimat przedwojennej stolicy. Za wydawnictwem stoi grupa Warszawskie Combo Taneczne. - Kochamy klimat tamtych lat i staraliśmy się go jak najlepiej oddać, ale na swój sposób - opisał krążek frontman zespołu Jan Emil Młynarski.
rozwiń zwiń