Anna Smołowik: Osiecka otworzyła moją głowę

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 15:00
Trwa 17. edycja Festiwalu i Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". To największa w kraju impreza poświęcona pamięci wybitnej polskiej autorki, której teksty do dziś inspirują niezliczoną grupę artystów.
Audio
  • 17. Festiwal i Konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej" zakończy się koncertem finałowym 29 września (Czwórka/Stacja Kultura)
Anna Smołowik
Anna Smołowik Foto: Jacek Konecki / Polskie Radio

- Mnie Osiecka z pewnością otworzyła na muzykę. To zawdzięczam festiwalowi, zmienił moje spojrzenie na wiele kwestii. Ale z muzyką, do której teksty pisała pani Agnieszka, styczność miałam od najmłodszych lat. Moja mama uwielbiała jej słuchać i przekazała mi otwartość na ten rodzaj poezji - powiedziała w "Stacji Kultura" Anna Smołowik, laureatka 2. nagrody na dziesiątej edycji festiwalu, w 2007 roku.
Gość Czwórki zdecydowała się na występ na festiwalu podczas studiów. Była to dla niej pierwsza w życiu okazja do występu na żywo z muzykami. Dała jej ogromną energię. - Wspominam to wspaniale. Byłam niezwykle przerażona, wystraszona, ale za sprawą fantastycznych ludzi zadziało się coś magicznego - wspominała.

Kuba
Kuba Kukla, Anna Smołowik i Katarzyna Dydo w studio Czwórki; foto: Jacek Konecki

Jednym z elementów tegorocznej edycji był koncert "Obsesje" Anny Smołowik, która wykonała w Teatrze Roma. Na repertuar złożyły się 4 piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej, 10 nagrań autorstwa dramatopisarki Julii Cholewińskiej. - Towarzyszył mi zespół Hadriana Filipa Tabęckiego, który był muzycznym kierownikiem całego projektu. Wszystko wypadło wspaniale. Najbardziej ucieszyła mnie reakcja publiczności, której niełatwy repertar przypadł do gustu - zdradziła Smołowik, która ma nadzieję, że recital w Romie był pierwszą, ale nie ostatnią okazją wystąpienia z tymi piosenkami.
PRZECZYTAJ TEŻ: Osiecka była bardzo pracowita i... równie niecierpliwa

Więcej o tym, co jeszcze czeka nas podczas 17. Festiwalu i Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", w nagraniu audycji "Stacja Kultura".
ac/pj

Czytaj także

Digit All Love - bez sztucznego szumu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 15:58
Wrocławska formacja Digit All Love powraca z trzecią płytą. "Augusta" ukaże się 18 sierpnia. Dla zespołu to powrót po czteroletniej przerwie, a do nagrania i promocji wydawnictwa cegiełkę dołożyli słuchacze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Stankiewicz przerywa muzyczną ciszę

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 14:30
Katarzyna Stankiewicz po ośmiu latach przerwy powraca z nowym albumem. Nie brakuje głosów, że wydawnictwo "Lucy and the Loop" będzie największą pozytywną niespodzianką tego roku na scenie muzycznej. - Jestem bardzo ciekawa, jak ten album zostanie przyjęty, bo z pewnością wiele osób zaskoczy - powiedziała w Czwórce artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fair Weather Friends o szczęściu i debiucie

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 15:15
Zespół Fair Weather Friends powstał w Czeladzi na początku 2011 roku. Jutro wychodzi ich pierwsza płyta. Jak przyznają muzycy grupy - w ostatnim czasie mieli dużo szczęścia.
rozwiń zwiń