"Pizza w Auschwitz”. Film o czasach, których zrozumieć się nie da

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 12:35
"Pizza w Auschwitz" to opowieść o zagładzie, wpleciona we współczesność. - Film przewrotny, specyficzny, odważny w języku - mówi Alicja Smotryś z warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
Audio
  • O filmie "Pizza w Auschwitz" opowiada Alicja Smotryś z warszawskiego Domu Spotkań z Historią (Czwórka/Stacja Kultura)
Auschwitz to jedno z miejsc, do których w filmie Pizza w Auschwitz powraca główny bohater Danny Chanach
Auschwitz to jedno z miejsc, do których w filmie "Pizza w Auschwitz" powraca główny bohater Danny ChanachFoto: wikimedia.commons/fot.Emmanuel Dyan

Obraz w reżyserii Moshe Zimermana powstał w 2008 roku jako próba opowiedzenia dramatycznych, wojennych wydarzeń. Choć tytuł jest kontrowersyjny, a pizza rzeczywiście się w obrazie pojawia, to, jak przekonuje ekspertka, nie jest to film prosty, łatwy i przyjemny.

Główny bohater, ocalony więzień pięciu obozów koncentracyjnych, po latach powraca wraz ze swymi dorosłymi już dziećmi na Litwę i do Polski, by pokazać im miejsca, w których przeżył najpiękniejsze i najstraszliwsze dni swojego życia. Spędza noc m.in. w obozowym baraku w Auschwitz.

Zobacz serwis specjalny: 70. rocznica wyzwolenia Auswitz-Birkenau <<<

- To opowieść drogi, zapis przeżyć. Podróż, która z jednej strony pokazuje życie w obozach, a z drugiej trudne i skomplikowane relacje między rodzicem a dziećmi - mówi Smotryś. - Przesłanie jest takie, że tego, co działo się w obozach, za sprawą jakiejkolwiek podróży zrozumieć się nie da. Natomiast próby przekazywania tych informacji są potrzebne.

Film będzie można obejrzeć m.in. 27 stycznia w Domu Spotkań z Historią.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Alicja Smotryś z Domu Spotkań z Historią

Data emisji: 27.01.2015

Godzina emisji: 10.00

(kd/mm)

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kowaleczko-Szumowska: powstańcy wciąż mają cudowne poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:30
Pisząc książkę "Galop '44" Monika Kowaleczko-Szumowska bazowała na wspomnieniach powstańców. - Niektóre z nich były urzekające. Proste i pełne poczucia humoru - opowiada pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcelina: Panny Wyklęte nauczyły mnie historii

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 13:40
- Wszystkie Panny od Morowych, poprzez Wyklęte, aż do Wygnanych, były silne - mówi Marcelina. - W naszym projekcie oddajemy im hołd, bo w trakcie wojny odegrały równie ważną rolę, jak mężczyźni.
rozwiń zwiń