Premiery filmowe: "Pentameron", "Strategia mistrza", "Dark Was The night"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 14:00
Halloween w kinach to m. in. horror nawiązujący do legendy o diable z Devonshire oraz krwawa baśń twórcy "Gomorry".
Audio
  • Krytyk Jakub Mamurek ocenia filmowe nowości (Stacja Kultura/Czwórka)
Pentameron to opowieść o tym, że w każdym człowieku kryje się potwór. a miłość, piękno i marzenia mają swoją wysoką cenę
"Pentameron" to opowieść o tym, że w każdym człowieku kryje się potwór. a miłość, piękno i marzenia mają swoją wysoką cenęFoto: mat. promocyjne/M2 Films

Matteo Garrone w obrazie "Gomorra" sportretował najpotężniejszą włoską mafię w Neapolu. W "Pentameronie" wykorzystał XVII-wieczne baśnie Giambattisty Basilego, włoskiego poety, barda i dworzanina, a w roli głównej obsadził Salmę Hayek.

Zobacz zwiastun:

Natomiast scenariusz amerykańskiego horroru "Dark Was The Night" przywołuje autentyczne wydarzenia z 1855 roku, które miały miejsce w angielskim Devonshire. Na śniegu zostały wtedy znalezione dziwne ślady kopyt, które nie pasowały do żadnego zwierzęcia. Tak powstała popularna do dzisiaj legenda o diable z Devonshire. Film otrzymał nagrodę za efekty specjalne na festiwalu Screamfest. 

Zobacz zwiastun:

W ten weekend na duży ekran wchodzi także najnowszy film Stephena Frearsa, który tym razem sięgnął po historię kolarza Lance'a Armstronga. "Strategia mistrza" to mocny dramat sportowy - ale czy najlepsza premiera nadchodzącego weekendu? Przekonasz się, słuchając rozmowy z krytykiem Jakubem Majmurkiej, który ocenia nowe tytuły.

Zobacz zwiastun:

***

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Jakub Majmurek (krytyk filmowy)

Data emisji: 30.10.2015

Godzina emisji: 10.00

kul/mg

Czytaj także

Mockumenty. Fałszywe świadectwa filmowców

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 12:16
Mockumenty, posługując się językiem dokumentu, opowiadają o nieistniejącej rzeczywistości. - Takie filmy należy czytać w odniesieniu do aktualnych wydarzeń. Dlatego "Wizytę" Madsena interpretuję w kontekście sytuacji uchodźców - mówi Michał Zygmunt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka we Wrocławiu. Wszystkie stany kina

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 14:00
- Celem American Film Festival jest pokazanie pełnego spektrum amerykańskiego kina i udowodnienie, że życie filmowe w Stanach toczy się także poza Hollywood - mówi rzecznik prasowy Błażej Grzechnik.
rozwiń zwiń