Kres cywilizacji, kosmita i dojrzewająca dziewczyna

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 14:27
- Space opera to konwencja literacka, w której można wprowadzić wszystko, od życia na ziemi po perypetie obcych w kosmosie - zdradza Monika Błądek, której powieść "Gloria" właśnie ukazuje się w księgarniach.
Audio
  • Monika Błądek, pisarka w konwencji space opera, opowiada o nowej powieści (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/icheinfach

Z jednej strony to historia dojrzewania dziewczyny we wrogiej atmosferze zdewastowanej Europy, z drugiej natomiast to powieść sensacyjna rodem z "Mad Maxa", otwierająca przed czytelnikami pejzaż postapokaliptycznego świata. W takiej to właśnie atmosferze bohaterowie, przedstawiciele różnych narodowości i kosmita, zasilają szeregi Sprawiedliwych próbując odkryć tajemnice pogrzebane w ruinach cywilizacji.

- To jest dystopia, czyli pesymistyczna wizja naszej przyszłości, obecnie niestety całkiem prawdopodobna - podkreśla autorka "Glorii", z którą rozmawiamy także o tym, jak zareagowalibyśmy, gdyby naprawdę doszło do skomplikowanej geopolitycznie sytuacji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Karol Pawłowicki

Gość: Monika Błądek

Data emisji: 8.09.2016

Godzina emisji: 11.14

jsz/kd

Czytaj także

"Wstań i idź" - rasowe fantasy Kołodziejczaka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:35
W księgarniach jest już książka "Wstań i idź" - zbiór opowiadań fantasy, które Tomasz Kołodziejczak pisał przez ostatnich 30 lat. Okładkę przygotował Przemysław Truściński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orient splatający się z Zachodem w "Królach Dary"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 16:55
- Historia opisana w "Królach Dary" jest w dużej części oparta na klasycznej opowieści o założeniu dynastii Han w 206 roku p.n.e., którą chciałem przekształcić, by mogli się do niej odnieść czytelnicy należący do innych kręgów kulturowych - opowiada pisarz Ken Liu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczna strona internetu w technothrillerze "Nerve"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 15:52
W księgarniach pojawiła się właśnie nowa książka Jeanne Ryan, w której tajemne siły technologii manipulują bohaterami. Jednocześnie w kinach możemy obejrzeć, oparty na prozie autorki, film o tym samym tytule.
rozwiń zwiń