"Każdy aktor ma szansę zaistnieć jak Jack Nicholson"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:10
- Nawet w krótkim epizodzie można znacząco zaistnieć. Tak, jak Jack Nicholson w filmie "Easy Rider" - przekonuje Krzysztof Lang, reżyser spektaklu dyplomowego studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Audio
  • O przepisie na na dobre przedstawienie dyplomowe i karierę w stylu Jacka Nicholsona opowiada reżyser i scenarzysta Krzysztof Lang (Stacja Kultura/Czwórka)
Sześć lat po premierze Swobodnego jeźdźca czyli Easy Ridera Jack Nicholson wystąpił w Locie nad kukułczym gniazdem i otrzymał pierwszego w życiu Oscara
Sześć lat po premierze "Swobodnego jeźdźca" czyli "Easy Ridera" Jack Nicholson wystąpił w "Locie nad kukułczym gniazdem" i otrzymał pierwszego w życiu OscaraFoto: PAP/Photoshot/HA

Krzysztof Lang Spektakl dyplomowy może być najważniejszym doświadczeniem w życiu młodego aktora, ale raczej nim nie bywa. Szkopuł polega na tym, by dostać taką rolę, w której może objawić się talent

Gość Czwórki wspomina swoją rozmowę z Bobem Rafelsonem, producentem "Easy Ridera". - Nicholson był na ekranie zaledwie przez 10 minut, a to właśnie jego rolę pamięta się najlepiej. Nikomu nie znany wcześniej aktor z filmów klasy "B" wystartował jak rakieta - opowiada Lang i zaznacza, że to właśnie chce przekazać studentom, z którymi przygotowuje spektakl dyplomowy "Pułkownik Ptak". - Staram się podpowiadać i otwierać aktorów w taki sposób, żeby przede wszystkim odważali się być sobą. Bo człowiek często chowa się za rolę, a chodzi o to, by rolę wypełnic własną osobowością - dodaje rozmówca Kasi Dydo.

Krzysztof Lang tłumaczy też, dlaczego "Pułkownik Ptak" jest idealnym przedstawieniem dyplomowymi na czym polega pauperyzacja pojęcia "gwiazda". Zdradza też, jaki gatunek telewizyjny należy sobie odpuścić, jesli nie chce się zmarnować aktorskiej kariery.


Krzysztof Lang w Czwórkowym studiu Krzysztof Lang w Czwórkowym studiu

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Krzysztof Lang (reżyser i scenarzysta)

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń