Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
Audio
  • Magnus von Horn o filmowej sztuce niedopowiedzeń (Stacja Kultura/Czwórka)
Magnus von Horn
Magnus von Horn Foto: Rafał Guz/PAP

Oszczędne w środkach i emocjach, ale pełne napięcia kino Magnusa von Horna, urodzonego w Göteborgu absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi, w Narodowym Instytucie Audiowizualnym było pokazywane w ramach cyklu "Młodzi zdolni". Skąd u tego twórcy takie zamiłowanie do niedopowiedzeń? - Prowadzę z widzem rozmowę. Nie chcę, aby miał on podane wszystko na talerzu. Dialog pomiędzy ekranem a widzem to jest dla mnie najważniejsza relacja - wyjaśniał Magnus von Horn.

Magnus von Horn Boimy się ekstremalnych emocji, jednak strach przeciwko innym jest tak naprawdę strachem przeciwko nam samym

Rozgłosu, uznania krytyków i nagród na festiwalach przyniósł reżyserowi debiutancki "Intruz" - obraz minimalistyczny, kameralny, a zarazem imponujący pod względem spójności i precyzji treści oraz formy. W podobnym tonie utrzymane są także, prezentowane w Narodowym Instytucie Audiowizualnym etiudy Magnusa von Horna "Echo" i "Bez śniegu".

W rozmowie z Kają Zemłą reżyser zdradził też, dlaczego śledzenie losów bohaterów na ekranie to luksus oraz jaką pracę muszą wykonać widzowie, którzy oglądają jego filmy.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 2.02.2017

Godzina emisji: 10.50

jsz/kul  

   


Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowy wyścig po Orły. Na kogo czekają statuetki?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
W Czwórce, dyrektorka Polskich Nagród Filmowych Orły oraz producentka filmowa i telewizyjna, Izabela Wójcik opowiadała, między innymi o liście kandydatów do tegorocznych nagród - figuruje na niej aż 50 filmów. Czy 2016 rok był dobry dla polskiej kinematografii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymon Bobrowski: w pracy lubię mieć kapitana

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:00
A takim kapitanem na planie filmu "PolandJa" był Cyprian Olędzki. Ta błyskotliwa komedia, która udowadnia, że najdziksze historie zdarzają się ludziom w najmniej odpowiednich momentach, wchodzi na ekrany naszych kin już 17 lutego. W jaką rolę wcielił się w niej Szymon Bobrowski?
rozwiń zwiń