Konrad Łęcki o "Wyklętym": film o samotności

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 14:20
- Tytułowy bohater przez większą część filmu działa sam w poczuciu totalnej izolacji. I musi sobie jakoś radzić w tej sytuacji - mówi reżyser Konrad Łęcki.
Audio
  • Reżyser Konrad Łęcki o kulisach powstawania filmu "Wyklęty" (Stacja Kultura/Czwórka)
Premiera filmu Wyklęty odbyła się w 28 lutego 2017 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
Premiera filmu "Wyklęty" odbyła się w 28 lutego 2017 roku w Pałacu Kultury i Nauki w WarszawieFoto: PAP/Strefa Gwiazd/Marcin Kmieciński

Czytaj także
nora ney 1200.jpg
Przedwojenne gwiazdy kina. Skazane na zapomnienie?

Film powstał w oparciu o historię Józefa Franczaka, pseudonim "Lalek" - najdłużej ukrywającego się przed ubekami Żołnierza Wyklętego. - Wiele wątków, które wykorzystałem w "Wyklętym" miało swoje źródło w rzeczywistości. Moim zamysłem było to, żeby pokazać, że sami sobie zgotowaliśmy ten los - opowiada reżyser. 

Obraz powstawał prawie trzy lata przy aktywnym udziale odtwórcy jednej z ról - aktora Marcina Kwaśnego. W rozmowie z Łukarzem Pietrzykiem Konrad Łęcki tłumaczy, dlaczego nie rozwinął pewnych wątków związanych z tym tematem i co - jako filmowca - interesuje go w polskiej przeszłości.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Przygotował: Łukasz Pietrzyk

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 10.09

kul/jsz

Czytaj także

Ederly. O czym śnił nastoletni Piotr Dumała?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2016 16:00
Wybitny przedstawiciel polskiej animacji powraca z kolejną fabułą. - Punktem wyjścia dla "Ederly" była historia, która przyśniła mi się w młodości. Sny zresztą zapracowały na całe moje życie - mówi reżyser Piotr Dumała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magnus von Horn: ciekawią mnie ekstremalne sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:01
- A także to, jak ludzie w takich krańcowych momentach odnajdują się - mówił reżyser w rozmowie z Kają Zemłą przy okazji spotkania poświęconego jego twórczości w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.
rozwiń zwiń