Premiery filmowe: "Zwyczajna dziewczyna", znów "Smerfy" i "Piraci z Karaibów"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 14:40
W ostatni majowy weekend na ekrany kin wchodzi pięć nowych filmów. Czy wielbiciele X Muzy będą ustaysfakcjonowani?
Audio
  • Krytyk Łukasz Muszyński ocenia premiery filmowe (Stacja Kultura/Czwórka)
Główną bohaterką Zwyczajnej dziewczyny jest Catrin - początkująca scenarzystka, która właśnie zdobyła swoją wymarzoną pracę. Jednak czar szybko pryska, gdy okazuje się, że jej jedyne zadanie to wymyślanie gadki szmatki, czyli... kobiecych dialogów...
Główną bohaterką "Zwyczajnej dziewczyny" jest Catrin - początkująca scenarzystka, która właśnie zdobyła swoją wymarzoną pracę. Jednak czar szybko pryska, gdy okazuje się, że jej jedyne zadanie to wymyślanie "gadki szmatki", czyli... kobiecych dialogów... Foto: mat. prasowe/M2

W najnowszej odsłonie przygód piratów z Karaibów Jack Sparrow musi zdobyć Trójząb Posejdona, żeby uratować swoich przyjaciół. - Seria obecna jest na ekranach od 14 lat i w sumie w żaden sposób nie ewoluowała. Wszystkie zasady, które zostały ustanowione w pierwszej części, przetrwały do dziś, także w "Zemście Salazara" - opowiada Łukasz Muszyński.

Zobacz zwiastun

"Zwyczajna dziewczyna" to tytuł nowego obrazu Lone Scherfig - duńskiej reżyserki, która specjalizuje się w słodko-gorzkich opowieściach o kobietach. - Akcja filmu dzieje się w Londynie, w trakcie II wojny światowej. Ale opowiedziana w nim historia pokazuje, że walki nie unieważniły toczącego się wówczas życia - mówi krytyk filmowy i zdradza, w jaki sposób "Zwyczajna dziewczyna" jest manifestem "miękkiej emancypacji kobiet".

Zobacz zwiastun

Gość Czwórki opowiada także o Smerfach. Tym razem męscy bohaterowie popularnej kreskówki poszukują zaginionej wioski, a Smerfetka próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest jedyną dziewczyną w wiosce.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy) 

Data emisji: 26.05.2017

Godzina emisji: 11.15

kul/kd

Czytaj także

Eastwood jako Batman? O starzeniu się superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 14:20
- Starzenie się czy jakakolwiek niedoskonałość w ogóle nie pasuje do definicji superbohatera. Co więcej, to nie pasuje do formuły superbohaterskich opowieści. Tymczasem twórcy coraz chętniej łamią ten schemat - mówi krytyk Jakub Popielecki.     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Obcy: Przymierze", "Gwiazdy", "Piękny drań"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:30
- Wraz z majem w kinach pojawiły się filmy, na które naprawdę warto się wybrać - przekonuje Łukasz Muszyński i ocenia premiery nadchodzącego weekendu.
rozwiń zwiń