Teatr w Polsce. Skąd czerpać o nim wiedzę?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:12
Encyklopedia Teatru Polskiego to, jak przekonuje Janusz Legoń z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego,  przedsięwzięcie wyjątkowe w skali europejskiej, a być może światowej. - Tutaj o rodzimym teatrze można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego - mówi w Czwórce zaproszony gość. 
Audio
  • Encyklopedia Polskiego Teatru. Jak korzystać z tego internetowego kompendium? (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/bikeriderlondon
Sprawdź też:
The Globe teatr Londyn 1200x660.jpg
Gra przestrzeni w architekturze teatralnej

- Fundamentem portalu Encyklopedia Teatru Polskiego, którego tworzenie rozpoczęło się przy okazji rocznicy 250-lecia teatru publicznego w Polsce jest Pracownia Dokumentacji Teatru - tłumaczy Janusz Legoń. - To tutaj od lat wszystkie teatry wysyłają pakiety informacyjne o wystawianych u siebie spektaklach - dodaje.

Encyklopedia Teatru Polskiego to jednak nie tylko baza danych, to też teksty pisane przez specjalistów Wiedzy o Teatrze z całej Polski. - Nasza encyklopedia zbliża się w modelu działania do encyklopedii papierowej. Ma swój komitet redakcyjny - mówi Janusz Legoń i zdradza też, kto wchodzi w jego skład.

W rozmowie z Michałem Piwowarkiem Czwórkowy gość opowiada też, jakie materiały multimedialne w Encyklopedii Teatru Polskiego Można znaleźć i dlaczego gros z nich pochodzi z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. A czy z Encyklopedii mogą korzystać w równej mierze widzowie, którzy do teatru chodzą raz na rok oraz teatromaniacy i specjaliści w tej branży - więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Janusz Legoń (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 11.14

jsz/kd

Czytaj także

"Współczesny teatr ucieka od tradycji i dyscypliny"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 17:44
Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych to cykl spotkań dla przyszłych dziennikarzy, chcących zajmować się teatrem i szeroko pojętą tematyką kulturalną. - Punktem wyjścia do tej nauki jest zastanowienie się, jak zmienił się sam teatr - mówiła prof. Krystyna Duniec, autorka projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gra przestrzeni w architekturze teatralnej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 14:30
- Historia architektury teatralnej opiera się o podział na przestrzeń realną widza i fikcyjną aktorów. Można ją jednak dalej rozgraniczać - mówi w Czwórce Milena Trzcińska, której towarzyszy Łukasz Stępnik. Zaproszona para architektów związana jest z kwartalnikiem "Rzut".    
rozwiń zwiń