Studio Eksperymentalne Polskiego Radia na wystawie w Karlsruhe

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 15:00
"Przez dźwiękoszczelną kurtynę. Studio Eksperymentalne Polskiego Radia" to tytuł wystawy poświęconej wyjątkowemu na światową skalę studiu Polskiego Radia, o którym twórcy mówili, że jest "warsztatem twórczej pracy z dźwiękami".  
Audio
  • Na czym polegał fenomen Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia? (Stacja Kultura/Czwórka)
Wernisaż wystawy Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio w ZKM | Center for Art and Media Karlsruhe
Wernisaż wystawy "Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio" w ZKM | Center for Art and Media KarlsruheFoto: © ZKM Zentrum für Kunst und Medien Karlsruhe, Foto Felix Grünschloss

Czytaj także
eugeniusz rudnik studio eksperymentalne PR PAP 1200x660.jpg
Kakofonia decybeli czy śpiew przyszłości?

- Studio Eksperymentalne Polskiego Radia działało od drugiej połowy lat. 50. do lat 90. i był to unikat po tej stronie "żelaznej kurtyny". Jako absolutne novum na dźwiękowej mapie Europy Wschodniej przyciągało znakomitych twórców z Polski i nie tylko - opowiada Łukasz Strusiński.

Wystawa w ZKM | Center for Art and Media Karlsruhe potrwa do 6 stycznia 2019 roku. - Zwyczajowo studio kojarzymy z dźwiękami, natomiast forma wystawy wymaga podejścia do tego tematu dużo bardziej interdyscyplinarnego i wizualnego - wyjaśnia szef zespołu ekspertów Instytutu Adama Mickiewicza. - Na wystawie pokazujemy Studio jako ośrodek eksperymentalny, który wpływał nie tylko na sztukę dźwięku, ale również na teatr czy telewizję - dodaje. 

Czytaj także
shutterstock radio studio 1200x550.jpg
Eksperymenty w radiu. Jak powstała muzyka elektroniczna w Polsce?

Więcej o ekspozycji oraz o tym jak kierownik radiowych hydraulików stał się spiritus movens Studia Eksperymentalnego w Polskim Radiu - w materiale Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 10.37

kul/ac

Czytaj także

Barbara Wrońska: od komfortu w garderobie wolę ten na scenie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 17:20
- To chyba będą pracowite wakacje, o czym świadczy rozpiska, którą otrzymałam od menadżerki. Wynika z niej, że na Męskim Graniu na chwilę stanę się Kazikiem i bedę też śpiewać piosenki na Jarmarku Dominikańskim - opowiada Barbara Wrońska.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tęskno w trasie: gramy nawet jak zabraknie prądu

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 18:50
- Trasa koncertowa w przypadku zepołu takiego, jak my, który korzysta z instrumentów akustycznych, z kwartetu smyczkowego, to duże wyzwanie, ale okazało się że i na otwartej, festiwalowej przestrzeni nasza muzyka daje radę - śmieje się Hania Raniszewska z zespołu Tęskno.
rozwiń zwiń