Kakofonia decybeli czy śpiew przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 12:14
Taką polemikę budziła i nadal budzi muzyka stworzona w z sławnym "czarnym pokoju" Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 1 listopada 2016 roku mija dokładnie 59 lat od powstania tego pionierskiego w Europie Wschodniej ośrodka muzyki elektronicznej.
Audio
  • Studio Eksperymentalne Polskiego Radia - pionierzy muzyki elektronicznej w Europie (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Zmarły niedawno Eugeniusz Rudnik - inżynier dźwięku w Studiu Eksperymentalnym PR, kompozytor i pionier muzyki elektroakustycznej
Zmarły niedawno Eugeniusz Rudnik - inżynier dźwięku w Studiu Eksperymentalnym PR, kompozytor i pionier muzyki elektroakustycznejFoto: Zygmunt Januszewski/TVP/PAP

Sprawdź również:
studio radiowe 1200.jpg
Eksperymenty w radiu. Jak powstała muzyka elektroniczna w Polsce?

- Inicjatorem Studia był Józef Patkowski, muzykolog i organizator życia muzycznego. Co ciekawe robił to przy aktywnym wsparciu Włodzimierza Sokorskiego, wówczas szefa Komitetu ds. Radia i Telewizji, a wcześniej ministra kultury, który wprowadzał w Polsce socrealizm czyli kompletnie antyawangardową estetykę - tłumaczy Michał Mednyk, główny kurator z wytwórni Bôłt Records wydawcy serii płyt "Polish Radio Experimental Studio".

Rozmówca Czwórki twierdzi, że PRL na mapie krajów bloku wschodniego miał szczególną pozycję - pod pewnym kamuflażem, sztuka awangardowa mogła się tutaj rozwijać. Dlatego też, mniej lub bardziej świadomie, twórczość elektroniczna sygnowana przez Studio Eksperymentalne PR dotknęła nas wszystkich.

Z audycji dowiadujemy się również, dlaczego inżynierowie dźwięku są odważniejsi w artystycznych eksperymentach niż kompozytorzy oraz co wspólnego ze studyjną twórcością ma współczesna elektronika, a nawet muzyka techno. Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji "Pierwsze Słyszę".

***

Tytuł audycji: "Pierwsze Słyszę"

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Gość: Michał Mendyk (Bôłt Records)

Data emisji: 1.11.2016

Godzina emisji: 8.21

jsz/kul

     


Czytaj także

Wczesne zabawy Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 13:00
Nurkowanie w archiwach polskiej awangardy przynosi kolejne perełki. Niezawodny Bôłt Records właśnie wydał serię takich "nowości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przestaw się na słuch i poznawaj świat

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 12:28
Dźwięki tak jak obrazy są bodźcami wywołującym skojarzenia. Mogą opowiadać historie, przenosić nas w odległą przeszłość, albo, wykorzystane twórczo, interpretować teraźniejszość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Album "Kruche" Gaby Kulki to "miszmasz stylów"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 14:22
- Od postpunkowego kabaretu, poprzez jazz, aż po nowofalowy dancing - mówiła Katarzyna Dydo o wydanej we wrześniu nowej płycie tej wszechstronnej artystki. Po koncertach m.in. w Londynie, Pradze czy Oslo, 22 października Gaba Kulka wystąpi w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eugeniusz Rudnik. Wspomnienie o twórcy muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 09:37
- Bardzo nie lubił gdy mówiono o nim "mistrz". Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, patrzył na siebie z wielkim dystansem absolutnie nieprzystającym do jego wielkości - wspominał zmarłego kompozytora Marek Horodniczy.
rozwiń zwiń